Raskauteni meni kesken viikolla 8 ja tapahtuma alkoi kuten moni täälläkin kirjoitti. Pari päivää oli siis rusehtavaa hyvin niukkaa tiputtelua kunnes sitten tänään kramppasi alavatsa oikein kunnolla ja vuotoa oikein runsaasti. Järkytyksekseni vaihtaessani sidettä illalla löysin siteen päältä sikiön(vai voiko sitä jo sikiöksi sanoa?), koska sehän ei veren lailla imeydy siteeseen. Kokoa minusta aika paljon, varmaan jotain 3cm ja näytti siis aivan jo sikiöltä. Oliko näkemäni tosiaan siis sikiö??
Sikiön näkyminen km-vuodossa
7
2304
Vastaukset
- Milla.M
minulla kävi myös samalla tavalla, vuoto alkoi aamulla ja illalla saunassa istuessani tunsin että nyt tuli jotain suurempaa. Ja siinähän se oli, ehjä sikiöpussi jonka sisällä muutaman sentin mittainen sikiö, jalkojen-ja käsien alut ja kaikki.Oli aika kammottava kokemus.
- itsellä myös
tuli kerran rv 7 keskenmeno ja veren mukana tuli siteeseen sellainen valkoinen vähän niinkuin pyöreän muotoinen juttu josta muistaakseni lähti pieni "häntä". mikä se oli? oliko se sitten kans se sikiöpussi?sen läpi ei kyllä ainakaan näkynyt mitään mutten sitä kyllä kauan katsonutkaan kun pahaa teki..
- Milla.M
itsellä myös kirjoitti:
tuli kerran rv 7 keskenmeno ja veren mukana tuli siteeseen sellainen valkoinen vähän niinkuin pyöreän muotoinen juttu josta muistaakseni lähti pieni "häntä". mikä se oli? oliko se sitten kans se sikiöpussi?sen läpi ei kyllä ainakaan näkynyt mitään mutten sitä kyllä kauan katsonutkaan kun pahaa teki..
sellainen vaaleanpunerva, vähän kananmunaa suurempi ja läpinäkyvä pallukka, jonka sisällä se pikkuinen sikiö kelluskeli.
- mulla
Milla.M kirjoitti:
sellainen vaaleanpunerva, vähän kananmunaa suurempi ja läpinäkyvä pallukka, jonka sisällä se pikkuinen sikiö kelluskeli.
tuli kanssa veren mukana tunsin oikein kun tuli jotain isompaa alapäästä. luulin että se oli verihyytymää mitä kuukautisista joskus tuli mut se plumpsahti oikein sieltä tunsin oikein. sikiö sieltä varmaan tuli koska ultrassa ei enää näkynyt mitään.
- sama kokemus
Hei!
Minulla tuli keskenmeno ja kohtu tyhjennettiin lääkkeellisesti. Sikiö oli vähän yli yhdeksän viikkoa vanha. Siteeseen tuli muun raskausmateriaalin mukana pieni reilun parin sentin mittainen sikiö. Pieni alku, jolla oli sormet ja kaikki ja jalat koukussa. Tuntui käsittämättömältä. Silmän kohdalla lapsella oli musta piste. Voimia sinulle!- äiti x2
ihmettelen näitä juttuja, kun torstaina näkyi syke ultrassa, tänään ultrassa todettiin keskenmeno ja vuotanut spontaanisti pois, enkä ole mitään sikiötä nähnyt -parempi kyllä vaan!
- Anonyymi
äiti x2 kirjoitti:
ihmettelen näitä juttuja, kun torstaina näkyi syke ultrassa, tänään ultrassa todettiin keskenmeno ja vuotanut spontaanisti pois, enkä ole mitään sikiötä nähnyt -parempi kyllä vaan!
ihmettelen jos raskaanaj a siteitä pitää käyttää?
ei kai sillon mitään vuoda?
Tai ei pitäisis vuotsaa,jos vuotaa on joko kuukautiset eli et olekkaan raskaana tai sitten jokin on hullusti ja kannattaa kyllä heti gynelle mennä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2712300En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831011Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n55979- 108970
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81921- 44861
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21838Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67736- 33687
Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299684