mä en yksinkertaisesti jaksa enää. Liian moni on minusta riippuvainen, mun pitää kantaa liian montaa ihmistä, olen liian monelle myös roskasanko. Ollut koko ikäni. En kerta kaikkiaan enää pysy pystyssä tän taakan alla.
Pakko jaksaa, koska niin moni kaatuu mun mukana, mutta ei voi, ei voi enää mitään.
Pakko jaksaa, koska niin moni kaatuu mun mukana, mutta ei voi, ei voi enää mitään.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Niin, on tosi hyvä merkki, että olet oivaltanut voimiesi rajallisuuden. Nyt vaan kevennät sitä taakkaa. Älä ota hoitaaksesi kaikkia maailman murheita. Miksi ihmeessä sinun pitää niitä ihmisiä kantaa? Ymmärrän kyllä, jos se jotenkin liittyy työhösi tms, mutta nyt on kysymys Sinusta. Olethan hankkinut tai ainakin hankkimasa itsllesi apua? Ellet, mars lääkäriin ja heti.
Puhun ihan kokemuksesta, koska itselleni kävi juuri noin ja sitä velkaa on tässä nyt jokunen kuukausi makseltu, masentuneena, ilman voimia juuri mihinkään.
Sinä selviät, kuten minäkin!
Sitten kun itsellä olisi olkapään tarvetta, tuntuu, että kukaan ei kuuntele. Sain siitä tarpeekseni ja aloin äksyilemään ja vastaamaan ihmisten huoliin hyvinkin suorasanaisesti, että ei kuule nyt, en jaksa kuunnella niitä juttuja tai kommentoimatta näitä juttuja mitenkään. Sitten kun nämä jutut ovat suurin osa itse aiheutettuja (petetään miestä yms.) tai puhtaasti järjellä ajateltavissa ja korjattavissa olevia asioita. Jos ei kestä kuulla totuutta siitä, etten ole mikään kaatopaikka, mielestäni tommonen ei ole edes oikea ystävä.