http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=29744&tyyppi=1
Kunhan Microsoft saa lakimiesarmeijansa liikekannalle niin muuttuu Linuxin käyttö laittomaksi. On sen verta pahoja rikoksia tehty Linuxin kehitysvaiheessa, että on syytäkin. Linux sisältää lähes kokonaan varastettua koodia SCO:n UNIX-käyttöjärjestelmästä ja Windowsista.
Kunhan Microsoft saa lakimiesarmeijansa liikekannalle niin muuttuu Linuxin käyttö laittomaksi. On sen verta pahoja rikoksia tehty Linuxin kehitysvaiheessa, että on syytäkin. Linux sisältää lähes kokonaan varastettua koodia SCO:n UNIX-käyttöjärjestelmästä ja Windowsista.
Vastaukset 16
Vanhimmat
pääagitaattorina rikollisessa toiminnassa jatkuvasti heiluva c=3 lusimaan koppiin, jossa on Windows Vista.
Miten joku VOI väittää, että koodi on varastettu heiltä, kun koodi on ollut suljettua? Eiköhän asia ole päinvastoin, että suljettuun koodiin on käytetty avointa koodia.
Ei ole montaakaan vuotta, kun viimeksi Windowsin lähdekoodit levisivät internetissä, kun joku Linuxinkäyttäjä oli pöllinyt ja julkaissut ne.
..tässä leviää windows vistan lähdekoodi kokonaisuudessaan.
//vista.cpp
#include "dos3.h"
int pay_to_bill{ even_more}
if (hd < 40mg) { seagate pay_to_bill}
void do_something
{
or not
return }
niin luulisi olevan yhtä laillinen kuin MS tekeleetkin, ja tulee paljon halvemaksi
http://www.novell.com/products/desktop/pricing_euro.html
Vaikka Linux maksaisikin niin se sisältää silti Windowsista ja SCO:n unix-käyttöjärjestelmästä varastettua koodia ja silloin se on aivan yhtä laiton ellei jopa laittomampi.
haluaisi varastaa paskan kemiallisen kaavan? Sama asia.
Vasta äskettäin julkaistiin TOP-10 parhaimmat ja innovaatisimmat ohjelmat ja windows oli luonnollisesti ykkönen.
listaan.
Gurut tietävät asian, mutta aloittelijat eivät, siksi tämä keskustelu olisi kuulunut Aloittelijoiden-palstalle.
että Microsoftin veljeily Novelin kanssa, olikin pelkkä tökerö yritys kaapata open-source koodin omistusta.
Jos Linux sisältäisi windowsin lähdekoodia, olisi asiaa käsitelty oikeudessa jo aikoja sitten. Linuxhan perustuu juuri AVOIMEEN LÄHDEKOODIIN, minkä jokainen pystyy tarkistamaan, toisin kuin Suljetun lähdekoodin Windows.
Microsoftia vaivaa tällä hetkellä Napoleon kompleksi, minkä tavooitteena olisi saada kaikki maailman tietokoneet pyörittämään windowsia. Tähän on jo vuosia pyritty tekemällä käyttäjista "windows-uusavuttomia" jo peruskouluissa (vai moniko on pystynyt tutustumaan esim. Macciin tai Linuxiin?). Onneksi kuitenkin tietoisuus siitä, että vaihtoehtojakin löytyy on lisääntynyt, mikä vähentää olla riippuvainen vain yhdestä käyttöjärjestelmästä/palvelun tuottajasta.
Jos M$ alkaa patenteilla sotimaan, on se konkurssissa alta aikayksikön kun IBM patentteineen puuttuu peliin.
http://video.google.com/videoplay?docid=-3446931931514285011
http://video.google.com/videoplay?docid=6304687408656696643
vakavasti. Mies, joka raivoissaan totesi "Minä vi**u tapan Googlen". Siis miehen, joka on yleinen naurunaihe.
"Linux sisältää lähes kokonaan varastettua koodia SCO:n UNIX-käyttöjärjestelmästä ja Windowsista. "
missä kohdassa? näytä ihmeessä.. ja kerro myös SCO:lle ja microsoftille mistä löysit sitä koodia niin saatat vaikka RIKASTUA kun ne syytää sulle "hyvänmiehen" lisää kun autoit voittamaan oikeusjutun!