Parhaimmat

Ensinnäkin, kuinka monta sataa pakettia kannattas varata kotia etukäteen odottamaan tuota jälkivuotoa? En ihan heti ajatellut lompsia kauppaan kun pääsen laitokselta kotia :)
Sitten toinen kysymys, noista sidemerkeistä, mitkä olette kokeneet hyväksi? Olen kaupassa vähän tutkaillut ja ilmeisesti ne yösiteet vetävät eniten? Aikoinani käytin allways merkkiä kuukautisten aikaan mutta ne tuntu olevan aika muovisia, hauto alapäätä aika paljon :(
7875
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mulla meni noin 7 pakettia rättejä jälkivuodon aikana jota kestiki ainaki 6viikkoa. ja kyllä ostelin niitä jo hyvissä ajoin ennen synnytystä, olipahan sitte valmiina kotona ja niitähän kyllä menee kun se side pitää vaihtaa jokaisen vessassa käynnin yhteydessä, että ei tule tulehdusta tms...

mutta tää kaikki määrähän riippuu ihan jokaisen omasta jälkivuodosta! =)

Äänestä

ja erittäin imukykyisiä yösiteitä... Ja kannattaa ostaa useampi paketti, itselläni oli aika reilua jälkivuotoa...

Äänestä
  • yösiteet on parhaita ehdottomasti ja vielä kun ottaa niitä vanhan mallisia eikä niitä ohuita lisuja niin ne vähän pehmentääkin samalla.

    Kotona on kiva käyttää vaikka ihan halpissiteitä jotka on pehmeitä, mutta ei ime kauheasti. Oma vuotoni kun on sellaista tihutusta ollut, mutta side on kiva vaihtaa usein kun se haisee jotenkin ällölle. Nuo halpikset todella pehmustaa..

    Varsinkin alkuun veskissä käyntiä voi olla usein ja tulehdusriskin takia on syytä vaihtaa sitä eättiä usein eli ainakin joka kolmas tunti ellei parin tunnin välein alkuun. Tuleehan ne sitten käytettyä jossain vaiheessa kuitenkin..

    Niin ja lidlillä on aika kivan oloisia siteitä nykyisin nekin on pehmoja vaikka ohuita. Meillä toinen tyttö tykkää niistä kamalasti. Kuulemam ei hiosta..

    Äänestä

"muovisia" siteitä ainakaan aluksi. Itse käytin Prismasta Dailyn yösiteitä. Paksuja, imukykyisiä, tarpeeksi leveitä, eikä kyllä tuntuneet vaipoilta. Voithan ostaa muutamia erilaisia niin voit sitten synnytyken jälkeen fiilistellä vuodon mukaan! Ja kyllä se mies hakee sulle lisää jos tarviit :-D!

Äänestä

Niin, siinä se =)

Äänestä

ja vielä se kaikkein imutehoisin yöside! oli tosi mukavat ja pehmeät pitää kun alapää oli kuin räjähdyksen jäljiltä. :)

Äänestä

Oikein hyviä, puuvilla pinta ja eivät hiosta pahemmin. Mulla oli varattuna kolme pakettia imukykyisimpiä yösiteitä, ja tosi nopeasti menivät. Sidettä piti alkuun vaihtaa tunnin-parin välein. Eli ostaisin varastoon ainakin sen neljä pakettia, ehkä kahta eri merkkiä varmuuden vuoksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


siteet kirjoitti:

Ensinnäkin, kuinka monta sataa pakettia kannattas varata kotia etukäteen odottamaan tuota jälkivuotoa? En ihan heti ajatellut lompsia kauppaan kun pääsen laitokselta kotia :)
Sitten toinen kysymys, noista sidemerkeistä, mitkä olette kokeneet hyväksi? Olen kaupassa vähän tutkaillut ja ilmeisesti ne yösiteet vetävät eniten? Aikoinani käytin allways merkkiä kuukautisten aikaan mutta ne tuntu olevan aika muovisia, hauto alapäätä aika paljon :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu