Montako

Oliskohan jollakin arviota miten iso perämoottori tarvittaisiin ns. uistelu- tai varakoneeksi n. 3700 kg painoiseen nopeakulkuiseen veneeseen. Ajatuksena on kiinnittää se uimatasoon. Ohjaako perävetolaite yhtään jos apukone vetää suoraan, vai veikö tuuli enemmin kuin mottori?
2528
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ehkä 20-40 hv riittää kun potkuri on sopiva. pienemmälläkin saattaa hyvinkin pärjätä, mutta kelistä ja nopeudestahan se on kiinni.

tarvitset kunnollisen ohjauksen ja uimatasolle tuskin tuollaista konetta voi suoran laittaa ilman vahvistuksia. perävetolaite ei ohjaa.

Äänestä
  • Itsellä 2700kg painava liukuva paatti ja 15hv apukone. Riittää useimmissa keleissä (90-95%), mutta kyllä kovassa vastatuulessa loppuu koneesta ruuti ennen kuin veneestä ominaisuudet. Jää kalastus silloin hieman vajaaksi (tosin ison voi laittaa väliaikaisesti päälle, mutta ). Toisaalta isoilla kierroksilla ajossa äänitaso nousee suht häiritseväksi. Vedän siis taimenta ja lohta merellä, suojaisilla vesillä tehon tarve pienempi.

    Sun veneessä harkitsisin vakavasti, että onko tossa apukoneessa mitään järkeä. Veneessä alkaa olemaan massaa ja tuulipintaa jo niin paljon, että uistelukoneen kiinnittäminen on todella hankalaa (min. 20hv, mielellään esim. 25hv "työkone"). Ei se koneen paino, mutta se työntö voima on jo aika hirvittävä (mieti nyt paljonko sun purkkia pitää työntää, kun tuuli oikein painaa!!! esim. satamassa). Saa olla uimataso erittäin jykevää tavaraa, jotta kestää. Toinen ongelma on, että isossa veneessä on iso heilunta aallokossa. Ei tuppaa riittämään rikipituus noissa pienissä perätuuppareissa = kone ui tai potkuri huutaa ilmassa.

    Vetolaitteen kääntelyllä ei ole mitään merkitystä ohjaukseen nimimerkillä kokemusta on. Katso tosta mun kotisivuilta miten saat sen pikkukoneen näppärästi ohjaukseen.

    http://www.kolumbus.fi/lauri.tiainen

    Vetolaite ei ole maailman paras uistelussa, mutta kyllä silläkin vetää pystyy. Sopivat jarrupussit vaan veteen, että vauhdin saa aisoihin. Itse en laittaisi uistelukonetta yhtään isompaan veneeseen kuin itsellä on. Homman toimivuus riippuu siitä miten kone/vetolaitteen ristikko nivel resonoi. Nivel on kuluva osa ja joutuu suurilla kääntökulmilla suht lujalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hevosvoimaa kirjoitti:

Oliskohan jollakin arviota miten iso perämoottori tarvittaisiin ns. uistelu- tai varakoneeksi n. 3700 kg painoiseen nopeakulkuiseen veneeseen. Ajatuksena on kiinnittää se uimatasoon. Ohjaako perävetolaite yhtään jos apukone vetää suoraan, vai veikö tuuli enemmin kuin mottori?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu