Kukka akvaariossa

PaulaS

Onko kenelläkään muilla kasvi alkanut kukkia akvaariossa? Minulle näin kävi. Kyseisen kasvin nimeä en tiedä, sain sen joskus aikoinaan ystävältäni. Kasvi on ollut akvaariossani varmaan jo pari vuotta, ja nyt kun siivosin akvaarioni ihan hiekkoja myöten, niin uudelleen istutuksen jälkeen kasvi kasvatti sellaisen pitkän verson ja parin päivän päästä tähän puhkesi hieman kallaa muistuttava kukkanen. Pari kuvaakin koitin ottaa, mutta en ole niitä vielä koneelle laittanut.

4

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rihma

      Kasvisi on luultavasti jokin Anubias?
      http://koti.phnet.fi/jarkki/kasvit/Kaapiokeihaslehti (Anubias barteri var nana).jpg
      Kukkivat melko helposti.

      Kyllä mulla noi akvaariokasvit kukkivat aina sillontällön, miekkakasvit varsinkin, verkkolehti, viuhkalehti jopa pistiakin on pukannut kukkaa.

      • PaulaS

        Toi on nimenomaa se kasvi mikä mulla on, kiitos avusta :D


    • RRR

      Anubias on muutaman kerran kukkinu ja sitte miekkakasvi...

    • fish KING

      http://kuvablogi.com/nayta/245023/ .. PARI SEURAAVAA KUVAA MYÖS... tuota anubiaksen kukintoa voisi joku viherpeukalo valoittaa, pudottaako se niitä siemeniään vai mitä hyötyö tuosta on, tuleeko toinen kukinto joka on se hedettävä tai emittävä osapuoli... miten se menee???
      Meilläkin tulee tuota kota juttua kun kasvi yltää tarpeeksi korkealle mutta mitä sen jälkeen tapahtuu tuon kodan sisällölle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      119
      2324
    2. 133
      1864
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1226
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      101
      1191
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      73
      1077
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1060
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1029
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      79
      984
    9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      23
      975
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      932
    Aihe