Kumpi sopisi paremmin kerrostaloon? Onko jompikumpi herkempi haukkumaan kuin toinen?
Ja kokemuksia kyseisistä roduista kerrostalossa otetaan vastaan :)
Enkku vai walesi kerrostaloon?
8
1322
Vastaukset
- nyt..
spanieleista vai mistä enkusta ja walesista?
- sori,
en huomannu että olin spanielisivuilla kun tuolta etusivulta vaan klikkasin tämän aiheen!=)
- liinu-
Englannin- ja walesinspringerspanieleista :)
- joo...
liinu- kirjoitti:
Englannin- ja walesinspringerspanieleista :)
tarkennusta tällaisia mun kaltaisia hölmöjä varten=)
- ...
on enkku ja welssi aivan eri maata. enkku on rauhallinen, laiska, ruuan perään oleva pallero, joka kyllä joskus innostuukin. welssi on aktiivinen "ikiliikkuja", ja haukkuu rapun ääniä (onneks meidän talossa hyvin kaikusuojattu rappu, ei paljoa kuulu). mutta käsittääkseni enkun ja welssin luonteissa ei suuria eroja ole, meille on vaan sattunu kaks ääripäätä :)
- Suzy & Ada
Teillä tosiaan on kaksi ääripäätä.. nimittäin minä taas olen koko ikäni omistanut aivan järjettömän, suorastaan yliaktiivisia enkkuja. Tämänhetkinen enkkuni on 5 vuotta ja aktiivisuus lisääntyy vain. Kotona suhteellisen rauhallinen, nannan ja hellyyden perään, mutta jatkuvasti kuitenkin valpas ja oikea harrastusvauhti hirmu :)
Sitten aloittajan kysymykseen.. se on kyllä musta tässätapauksessa aivan sama, sukulaisrodut, melkein samankokoiset ja näköiset, luonne eroja ei musta oikeastaan oo kun joidenkin yksilöiden kesken.
- bichon fani/omistaja!
Mie ottasin Englanninspingerspanielin!
Mulla on ollu kolme Sprinkkua.
Ja tällä hetkellä ei oo, mut on Bichoni.
Englanninspringerin Luonne: Ystävällinen, oppivainen, sopeutuu elämään maalla tai kaupungissa, Iloinen, aktiivinen koira joka nauttii liikunnasta, tarvitse paljon liikuntaa..
Se on erinomainen seurakoira...
Onnea koiran hankintaa! :D
Ps. En kertonut Walesinspringereistä kun en tiiä niistä mitää! - itselläni
Itselläni on 8 vuotias walesin springerspanieli.
Minulle 6 vuotiaana tullessaan kärsikovasta eroahdistuksesta ja ulvoi ja haukkui yksin jäädessään. Walesit kun kuuleman mukaan ovat kovin kiintyväisiä omistajaansa. Onneksi tämä ongelma saatiin kitkettyä aika nopeasti pois. Meillä ei kyllä hauku turhille mölinöille tai kolinoille. Kovasti vaan vaatii liikuntaa, mutta eihän sitä sielä talossa "liikuta" joten varmasti sopii kerrostaloonkin :)
Aina pitää vaan muistaa että koirat ovat kaikki erilaisia ja samanroitusissakin on aina luonne-eroja!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942553- 195954
- 55752
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119672- 49562
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?14496- 49493
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 55465
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11450