Kumpi sopisi paremmin kerrostaloon? Onko jompikumpi herkempi haukkumaan kuin toinen?
Ja kokemuksia kyseisistä roduista kerrostalossa otetaan vastaan :)
Enkku vai walesi kerrostaloon?
8
1311
Vastaukset
- nyt..
spanieleista vai mistä enkusta ja walesista?
- sori,
en huomannu että olin spanielisivuilla kun tuolta etusivulta vaan klikkasin tämän aiheen!=)
- liinu-
Englannin- ja walesinspringerspanieleista :)
- joo...
liinu- kirjoitti:
Englannin- ja walesinspringerspanieleista :)
tarkennusta tällaisia mun kaltaisia hölmöjä varten=)
- ...
on enkku ja welssi aivan eri maata. enkku on rauhallinen, laiska, ruuan perään oleva pallero, joka kyllä joskus innostuukin. welssi on aktiivinen "ikiliikkuja", ja haukkuu rapun ääniä (onneks meidän talossa hyvin kaikusuojattu rappu, ei paljoa kuulu). mutta käsittääkseni enkun ja welssin luonteissa ei suuria eroja ole, meille on vaan sattunu kaks ääripäätä :)
- Suzy & Ada
Teillä tosiaan on kaksi ääripäätä.. nimittäin minä taas olen koko ikäni omistanut aivan järjettömän, suorastaan yliaktiivisia enkkuja. Tämänhetkinen enkkuni on 5 vuotta ja aktiivisuus lisääntyy vain. Kotona suhteellisen rauhallinen, nannan ja hellyyden perään, mutta jatkuvasti kuitenkin valpas ja oikea harrastusvauhti hirmu :)
Sitten aloittajan kysymykseen.. se on kyllä musta tässätapauksessa aivan sama, sukulaisrodut, melkein samankokoiset ja näköiset, luonne eroja ei musta oikeastaan oo kun joidenkin yksilöiden kesken.
- bichon fani/omistaja!
Mie ottasin Englanninspingerspanielin!
Mulla on ollu kolme Sprinkkua.
Ja tällä hetkellä ei oo, mut on Bichoni.
Englanninspringerin Luonne: Ystävällinen, oppivainen, sopeutuu elämään maalla tai kaupungissa, Iloinen, aktiivinen koira joka nauttii liikunnasta, tarvitse paljon liikuntaa..
Se on erinomainen seurakoira...
Onnea koiran hankintaa! :D
Ps. En kertonut Walesinspringereistä kun en tiiä niistä mitää! - itselläni
Itselläni on 8 vuotias walesin springerspanieli.
Minulle 6 vuotiaana tullessaan kärsikovasta eroahdistuksesta ja ulvoi ja haukkui yksin jäädessään. Walesit kun kuuleman mukaan ovat kovin kiintyväisiä omistajaansa. Onneksi tämä ongelma saatiin kitkettyä aika nopeasti pois. Meillä ei kyllä hauku turhille mölinöille tai kolinoille. Kovasti vaan vaatii liikuntaa, mutta eihän sitä sielä talossa "liikuta" joten varmasti sopii kerrostaloonkin :)
Aina pitää vaan muistaa että koirat ovat kaikki erilaisia ja samanroitusissakin on aina luonne-eroja!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla602866Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "452492SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past982095Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851375Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301209Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o182903Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m81815Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52716- 43695
Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44692