Jännityksen laatu muuttunut

Mulla oli ennen ns. positiivista jännitystä: Esim. oli lähdössä bileisiin, matkalla, tapaamiseen oli ihanan jännittynyt olo, siis positiivisesti. Se on täysin kadonnut, en ole enää ollenkaan pystynyt tuntemaan sellaista useaan vuoteen. Nyt vastaavissa tilanteissa jännitys on vain ahdistavaa, pahaa, sydän hakkaa ja rytmit sekoilee, VAIKKA on lähdössä esim. viettämään mukavaa iltaa kavereiden kanssa.
MISSÄ VIKA ? ja miten saisi vanhan olon takaisin.
2716
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sun kannattaa miettiä, mitä ajattelet mielessäsi, kun alat tuntea näitä häiritseviä jännityksen tunteita. Kokemukseni perusteella oletan, että menneisyydessä sinulle on tapahtunut jotain, joka tuntui nolostuttavalta tai häpeälliseltä tai jotain vastaavaa tilanteessa, joka jollain lailla muistuttaa tilanteita, joissa nyt ahdistaa ja olo tuntuu pahalta. Nykyhetken tilanteet siis herättävät eloon menneisyyden kokemuksen tunteet, vaikka et muista tuota kokemusta tietoisella tasolla.

Sinun kannattaa ajatella, että pahalla ololla on jokin myönteinen tarkoitus, esim. suojella sinua, ettet joutuisi kokemaan samaa ikävää asiaa kuin menneisyydessä. Alitajuinen pahasta olosta vastuussa oleva osasi on jäänyt samalle ikätasolle kuin olit kokemuksen tapahtuessa, eikä se ole tietoinen, että tilanne on nyt toinen.

Laitoin paniikkihäiriöpalstalle EFT-ohjeen. Kokeile sitä pahan olon hoitamiseen.

Äänestä
  • Todella hyvä vastaus, kiitos siitä. Yritän alkaa prosessoimaan tätä asiaa. Nyt kun ajattelen tilannetta mistä tämä alkoi, se oli mulle niin paha, että on tullut kummittelemaan jokaiselle elämänalueelle. Kyse on varmasti siitä, etten koe selviäväni oikein mistään, edes hauskanpidosta, ilman uhkaa mun terveydelle ja jopa koko mun hengissäsäilymiselle. Tämä asia vaatisi varmasti terapiaa, on niin syvällä mussa enkä edes oikein tiedä miten asiaan suhtaudun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ennen oli kivaa kirjoitti:

Mulla oli ennen ns. positiivista jännitystä: Esim. oli lähdössä bileisiin, matkalla, tapaamiseen oli ihanan jännittynyt olo, siis positiivisesti. Se on täysin kadonnut, en ole enää ollenkaan pystynyt tuntemaan sellaista useaan vuoteen. Nyt vastaavissa tilanteissa jännitys on vain ahdistavaa, pahaa, sydän hakkaa ja rytmit sekoilee, VAIKKA on lähdössä esim. viettämään mukavaa iltaa kavereiden kanssa.
MISSÄ VIKA ? ja miten saisi vanhan olon takaisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu