Tuli tuossa tänään mieleen, kun tykkään pohtia pienessä mielessäni kiperiä kysymyksiä, että missä Kuopiossa on vesitorni? Ja jos ei ole niin mitenkä Kuopiossa on tuo vedenjakelu varmistettu kaikille asukkaille? Kai nyt vesitorni on jokaisessa kaupungissa?
Yleensähän vesitorni on kaupungeissa näkyvällä paikalla, mutta Kuopiossa en ole moista vielä nähnyt. Mm. Jyväskylässä ja Kajaanissa vesitorni on näkyvällä paikalla.
Vesitorni
11
5172
Vastaukset 11
- Nähnyt
Puijon tornia, jota kaikkialle mainostetaan vieläkin. Se on juuri se vesitorni. Kaikki muu on sitten sen oheistuotteita.
- was.
Puijon torni ei ole nyt eikä aikaisemminkaan liittynyt vesitorneihin millään lailla.
- was.
was. kirjoitti:
Puijon torni ei ole nyt eikä aikaisemminkaan liittynyt vesitorneihin millään lailla.
Huuhanmäellä sijaitseva vesitorni on sitten taasen Suomen vanhimpia käytössä olevia vesisäiliöitä. Sitä
käytetään myös tähtitornina.
http://pohjois-savo.ip-finland.com/assets/pdf/Kulttuuriymparisto.pdf
- was.
Hajautettu systeemi - ei ole isoa vesitornia.
Ko. laitoksista käytetään myös termiä ylävesisäiliö (eli vesitorni tai muu vesivarasto = ylävesisäiliö). Näitä on kuusi kappaletta Kuopiossa. Tuorein (vuodelta 1997) on Petosella.
Näin sanoo Kuopion Vesi:
Vesijohtoverkosto jakaantuu keskeisellä kaupunkialueella viiteen painepiiriin. Verkostossa on kuusi paineenkorotusasemaa ja yhtä monta ylävesisäiliötä. Ylävesisäiliötilavuuta kaupunkialueella on kaikkiaan noin 18 000 m3 ja Melalahdessa 300 m3.
http://www.kuopio.fi/tek.nsf/TD/181103154106993?OpenDocument- lenkkeilijä maastosta
Yksi lienee Puijon rinteessä, Puijolle nousevan tien varrella, maahan asennettuna. Toinen löytyy Neulamäen päältä, samoin maanpinnalle rakennettuna. Kolmas Huuhanmäen päällä, samoin maanpinnalla. neljäs lienee petosella? Viides Riistavedellä ja kuudes Vehmersalmella. Onko muita tietoja?
- on siinä
lenkkeilijä maastosta kirjoitti:
Yksi lienee Puijon rinteessä, Puijolle nousevan tien varrella, maahan asennettuna. Toinen löytyy Neulamäen päältä, samoin maanpinnalle rakennettuna. Kolmas Huuhanmäen päällä, samoin maanpinnalla. neljäs lienee petosella? Viides Riistavedellä ja kuudes Vehmersalmella. Onko muita tietoja?
sen mäen päällä jossa on kännykkämastot, myös tällainen pyöreä säiliö. Siinä lähistöllä tulee lenkitettyä koiraa :)
- huolestunut veronmaksaja
Kiitoksia vastauksista. Nyt tiedän taas yhden asian enemmän, mikä mietitytti minua suuresti. Kyselenpä taas täältä kun tulee jotain mikä askarruttaa mieltäni.
- Anonyymi00022
Up!
- Anonyymi00024
Puijontorni
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1701849Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1541340Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset221985- 71897
- 55816
- 46765
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63757- 89731
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200677Martinan alamäki jatkuu
Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”151636