Mä en tajua miten meidän 2 kk vanha vauva ei nuku päivällä ku silloin tällöin. Tänäänkin heräs yöunilta n. ysiltä ja illal nukahti vähän jälkeen kymmenen. Tän välisenä aikana nukku 2 kertaa n. 10 minuuttia. Vauva ei oo kipeä. Äiti vaan väsyy kun joutuu koko ajan hoitaa toista kun meillä syödään kaiken lisäksi melkein tunnin välein. Yölläkin herää syömään n. 4 kertaa. Huh tätä vauva arkea...
Onkohan kellään muulla tälläistä?
Onkohan kellään muulla tälläistä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sama virsi täällä. Päiväunet ei oikein maistu kuin pienissä pätkissä. Yöunet ovat sentään 11-15-tuntisia ja yöllä syödään 2-6 tunnin välein. Päivällä olen välillä itse ihan puhki, kun pitää vain virkkulia raahata eikä saa oikein mitään kotihommaa kunnolla tehtyä. Alle 2 kk:n ikäisenä hän nukkui iltapäivisin 3-4 tunnin päikkärit, mutta nyt ne ovat historiaa. Kyllä saisi minun puolesta nukkua päivisin pitempiä unia, mutta minkäs teet!
itselläni on 5,5kk vauva ja olen kokenut juuri tuon 1-2kk kaikista raskaimmaksi. En voi muuta kuin ajatella, että kyllä se vauva siitä kasvaa. 3-4kk kohdalla voi muuten tulla toinen vaikea aika kun vauva alkaa kaipaamaan toimintaa, mutta ei osaa käyttää kehoaan. Viihtyykö teidän vauvat yhtän lattialla tai muuten yksin sen aikaa että saatte tehtyä jotakin hommia? Ainakin vanhemmat vauvat mielellään katselee kotitöitä sitteristä. Muistaakseni vauva nukkuu 15h päivässä, siis tuon ikäinen, joten ei päiväunille varmaan enää ole oikein tarvetta tuollaisten yöunien jälkeen.
Voimia teille ja muistakaa, kyllä se lapsi joskus kasvaa ja asiat helpottuu!!!
Meil ei poika nukkunut ensimmäisiäkään päikkäreitä 2 kuukauteen ja sittenkin hyvin epäsäännöllisesti ja max 1/2 h ilman äitiä. Vieläkin tekee tiukkaa ja on jo toisella vuodella. Ainakin ollut hirveän vähäuninen ja todellakin raskas hoidettava, kun on hereillä kaiken sen ajan kun äitikin ja vaatii kokoaikaista hoitoa ja seuranpitoa.
Mummonsa sanoo, ettei ole näin vaativaa hoidokkia ennen nähnyt, vaikka itse olen ollut aika samanlainen. Minä olen lopettanut alle vuoden iässä päiväunet kokonaan, nyt yksivuotiaani nukkuu vajaan tunnin koko päiväsaikana. Se kyl täytyy sanoa, poika on sit ollut hyvä yönukkuja ja yösyöntien loputtua 10,5-kuisena, ei ole kyl öitä valvottanut kuin kipeänä, mitä nyt muutaman kerran tuttia itkee öisin.
Huomasin vain ton sun nimimerkin, että onkohan tos joku yhteys, tos joululapsessa, että nää on jotenkin "vinksahtaneita", kun tää meidänkin pikkumies syntyi joulukuun 19. eli on nyt 1 v 2 kk... ;0)
meilläkään poika ei nukkunu päikkäreitä ollenkaan alle 3 kk vanhana, eikä vieläkään nuku kuin kaksi kertaa pienen pätkän päivällä (joskus harvoin 1,5 tuntia)...ja pojalla ikää jo kuitenkin 10 kk...että semmosta...toiset tuntuu olevan vähäunisempia, vaikka meilläkin kyllä yöllä on aina nukkunu suht. hyvin.