sytohoidoista

Kolmas päivä ekasta sytosta. Olo vielä ihan jees. Aamulla viim kortisonit. Pahoinvointia ei ole ollut. vähän kipuilua mahassa ja suu kummallinen. Kielessä illalla pilkkuja, lähti huuhtelun jälkeen. Onko teillä noussut kuumetta yleensä?

Yänään peruukkia katsomaan.
Aurinkoista viikonloppua.
Taidamme lähteä huomenna maalle. Uskaltaakohan?
5751
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

jos kuume nousee 38.aan pitää ottaa yhteys hoitavaan yksikköön.

Äänestä
  • Kaikki kerrottiin. Kuumetta ei ole ollut.

    Äänestä

Miehelläni on hoidettu sytoilla hodgkinin tautia viime vuonna 6kk. Hän jaksoi hoidot hyvin. Pari päivää oli aina väsynyt hoitojen jälkeen, mutta ei muuten mitään ihmeellistä. Elimme ns. ihan normaalia lapsiperheen elämää muun ajan.

Pientä lämpöä oli ensimmäisten sytojen jälkeen, mutta ei noussut oikein kuumeeksi. Se oli ainut kerta. Olimme koko perhe terveenä hoitojen ajan emmekä erityisesti vältelleetkään mitään. Ainoastaan , jos jossain kyläpaikassa oltiin kipeänä niin ei menty, mutta muuten normaalisti.

Niin ja mieheni nyt ei olisi peruukkia huolinutkaan, mutta ei sellaiselle tarvettakaan olisi ollut. Lääkärin mukaan hiusten piti lähteä, mutta eivätpä lähteneet. Minä kampaajana näin hiusten laadun huonontumisen, mutta ulkopuoliset eivät mitään.

Jaksamista ja aurinkoisia kevätpäiviä!

Äänestä

kuumetta. Mutta sinua varoitan huomisesta. Minulle ainakin tuli täydellinen voimattomuus juuri seuraavana päivänä. Kuullostele ja tee vointisi mukaan. Jos vähänkään väsyttää,suosittelen lepo. Sinä päätät. Minä vain kerron omista kokemuksistani.

Äänestä
  • Jos kortisonia on annettu hoitopäivinä paljon, väsymys voi tulla niistä. Kannattaa kertoa lääkärille, niin annoksia voidaan muuttaa kropalle sopivammiksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelottavaa kirjoitti:

Kolmas päivä ekasta sytosta. Olo vielä ihan jees. Aamulla viim kortisonit. Pahoinvointia ei ole ollut. vähän kipuilua mahassa ja suu kummallinen. Kielessä illalla pilkkuja, lähti huuhtelun jälkeen. Onko teillä noussut kuumetta yleensä?

Yänään peruukkia katsomaan.
Aurinkoista viikonloppua.
Taidamme lähteä huomenna maalle. Uskaltaakohan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu