Kanin painosta...

Miten kania voi laihduttaa? Mitä on pelletit? Tai siis millaisia ne on ja mistä niitä voi ostaa?
2130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kania voi laihduttaa lisäämällä liikuntaa ja häkkiin virikkeitä, karsimalla ruoasta liiat rasvat pois. Jos oikein paljon täytyy laihduttaa, niin sitten on vaihtoehtona heinä-vesi-kuuri, eli kanilla aina saatavilla heinää ja vettä, ei muuta ruokaa ollenkaan. Kuulostaa kyllä mielestäni ehkä aika raa'altakin, mutta ainakin se toimii.

Pelletit ovat ruokaa, paljon parempaa ja suositeltavampaa kuin yksikään jyväseos! Pelletit ovat pieniä puristeita, riippuu merkistä minkä näköisiä jne. mutta aika pieniä palluraisia. Niitä voi ostaa eläinkaupoista. Muista varmistua, että pelletit eivät ole heinäpellettejä, sillä heinä mieluummin heinänä, ei pelletteinä. Ja mihinkäs niitä heinäpellettejä sitten tarvittaisiin, jos kani saa heinänsä ihan normaalissa muodossa :) Genesis on pellettien luksusta, eikä sitä kyllä turhaan kehutakaan. Mutta se on melko rasvaista :( Tosin Supa excel on vielä rasvaisempaa, ja jyväseokset ne vasta rasvaista ruokaa ovatkin.

Äänestä

Pelletit on kaninruokaa, huomattavasti parempaa kuin siemensekoitukset. Pellettejä on useita merkkejä ja niitä saa eläinkaupoista. Joissakin kaupoissa on parempi valikoima, joissakin huonompi, joissakin kaupoissa (pienemmissä) ei ehkä löydy ollenkaan. Hyvä merkki lienee Genesis, se on ainakin yleisesti maistunut lähes kaikille kaneille. Supa Rabbit Excel on toinen jota meillä on syötetty, maistuu hyvin mutta on vähän rasvaisempi. Lisäksi on muistaakseni ainakin Maxi Kanin- ja CP- merkit.

Eikä kannata sekoittaa näitä kaninpellettejä heinäpelletteihin, jotka ovat pelkkää tiiviiksi puristettua heinää. Kysy eläinkauppiaaltasi mitä hän suosittelee, eiköhän joku merkki löydy.

Kirjoitin tuonne "lihava kani"-kysymykseen pitkän vastauksen laihdutuksesta, se vaan ei ainakaan minulla näy vielä... Vai onkohan kadonnut kokonaan >:(

Noh, tiivistettynä - lisää liikuntaa, kovaa aktivointiyritystä (palloilla leikkimistä yms) ja ruokavalion muutos. Eli kani joksikin aikaa pelkälle heinä- ja vesikuurille, niin luulisi kilojen karisevan. Sitten kun alkaa tulosta näkymään, pikkuhiljaa ensin tuoreruoka mukaan ruokavalioon ja lopuksi pelletit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ansku kirjoitti:

Miten kania voi laihduttaa? Mitä on pelletit? Tai siis millaisia ne on ja mistä niitä voi ostaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu