la-puhelin

Hei!
Onko kenelläkään tietoa, toimiiko la-puhelimet vielä vai ei? onko jokin verkko olemassa tms, vai onko koko systeemi ajettu alas?
Ostin veneen, jonka mukana tuli puhelin.. Olis kiva tietää tekeekö sillä mitään, vai joutaako verkon painoksi?
91657
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

...toimivat, mutta juttukaverit on vähissä.
Katsos kun LA-puhelimiin ei liity minkäänlaista tukiasemaverkkoa tms. vaan ne ovat täysin itsenäisiä lähetinvastaanottimia, perinteisiä radiopuhelimia siis. Eli laitteet kuulevat suoraan toistensa lähetyksen samaan tapaan kuin VHF-laitteetkin; jos lähetät jotain, niin kaikki kantomatkan sisällä olevat LA-laitteet kuulevat lähetyksesi sillä kanavalla.
Mutta LA:n käyttö vesillä on vähentynyt. Merialueilla sillä ei ole mitään yleistä käyttöä, sisävesillä saattaa vielä olla jotain päivystyskuunteluakin.

Vastaan siis, että jos sinulla ei ole kavereita, joiden kanssa tiedät voivasi jutustella LA:n avulla, niin verkonpainoksi joutaa.

Äänestä

Ostan sen pois kuleksimasta. Laita meiliä, niin vastaan ensi viikolla. [email protected]

Äänestä

Merivartiosto lopetti LA-puhelimien uuntelemisen vuosia sitten.

Laitteellasi on se arvo, minkä saat siitä jos kaverillasikin on. Eli pääset keskustelemaan.

Voithan kuunnella sitä kirkkaina talvi-iltoina, kun italialaiset taksikuskit mölisevät siellä.

Osta VHF-radio ja pätevyydet. Sitä kuunnellaan vuosia eteenpäin vielä.

Äänestä

on VHF puhelimeen verrattuna huomattavasti parempi. Helposti 50 km veneestä veneeseen.

Äänestä
  • Huono provo eihän tota usko kukaan.

    Äänestä

  • oli taas kirjoitti:

    Huono provo eihän tota usko kukaan.

    kaveri puhuu totta kantomatkasta.

    Äänestä

  • totta,,, kirjoitti:

    kaveri puhuu totta kantomatkasta.

    Kyllä sitä onnenkantamoisella puhutaan auringonpilkkumaksimien aikaan pitkällekin,mutta silloin saattaa olla niin ,että häiriötaso on niin kova ettei saa selvää parin mailin päästä.
    Todellakin suorita vhf-tutkinto ja hanki meri-vhf.

    Äänestä

  • Savonlinnan "ylävesiltä" Oravista keskustelin Suomalaiseen "Sisu"-asemaan,matkailuvaunuun Tukholman eteläpuolelle,kesällä 1987. On minulla VHF-puhelinkin,sanoisin että molemmilla pärjää veneiden väliset puhelut,varsinkin selkävesillä ja merialueella. VHF:llä saa paremmin yhteyden noihin "ammattimiehiin".

    Äänestä

Viime kesänä pidin kusoja mm. pohjois-Norjaan, Sweitsiin jne suomalaistenkin Laa-harrastajien kanssa keli-iltoina paskalammikossa (Itämeri)seilatessani. Kun keli on kohdallaa, kunnossa olevalla lällärillä on kiva vaihtaa kuulumisia muiden kanssa pitemmilä legeillä tai muuten puhekaverin puutteesta kärsiessä.

Varsinkin HF radion puutteessa lähivesillä lisää perspektiiviä elämään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


19000293838 kirjoitti:

Hei!
Onko kenelläkään tietoa, toimiiko la-puhelimet vielä vai ei? onko jokin verkko olemassa tms, vai onko koko systeemi ajettu alas?
Ostin veneen, jonka mukana tuli puhelin.. Olis kiva tietää tekeekö sillä mitään, vai joutaako verkon painoksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu