Yllätyin että niin monet hirsitoimittajat tarjoavat hirsien välissä eristeenä polypropeenia. Yhtäkkiä tuntuu vieraalta ajatukselta tunkea muovia hirsien väliin. Eräs valmistaja on Jyremark, mainostaa kotisivullaan mm. VTT:n tekemiä tutkimuksia ominaisuuksista hirsirakennusten yhteydessä.
Lähteen http://www.finatex.fi/html/kuitu/teko/pp.htm mukaan:
"Polypropeenikuidusta valmistetaan mm. köysiä, hihnoja, nostovöitä, tukikankaita, geotekstiilejä ja mattoja. Kuidusta valmistetaan myös hygienia- ja leikkaussalitekstiilejä. Vaatetukseen kuitu käy hyvin sen lämmöneristävyyden vuoksi. Siitä valmistetaankin urheilualusasuja, ulkoiluvaatteita ja neuleita sekä makuupusseja.
Polypropeeni on kevyt ja luja kuitu, joka kestää hyvin kemikaaleja, mutta heikommin auringonvaloa. Kuitu läpäisee hyvin vettä ja eristää lämpöä."
En kuitenkaan onnistunut löytämään ainuttakaan tutkimusta, jossa asiaa olisi selvitetty käytettäessä kuitua hirsirakennusten yhteydessä. Jos löydät tutkimuksia aiheesta niin laitappa linkki tänne.
Materiaali sinänsä kuullostaa olevan OK. Mutta miten se toimii hirren kanssa yhdessä, siihen olisi mukava saada vastaus. Onko käytön este vain periaatteellinen?
Polypropeeni, tutkittu tieto
7
2415
Vastaukset
- Rauno Kangas
...hirsispesialisti kutsuu tuota tiivistettä leikkisästi polyprobleemiksi ;-D
Pykälää vakavammin:
Seinärakenteiden ilmantiiveysvaatimukset ovat nousseet niin korkealle, ettei polypropeenille ole hyviä vaihtoehtoja. Minun tiedossa ei ole sellaisia syitä, että tuo polyprobleemi-nimitys olisi vakavasti otettavissa. - tuota matskua
Juuri Jyremarkilta. Näyttää täysin villalta mutta ei kädessä lasivillan tapaan pistele/kutise. Valmistajan mukaan toimii kuten esim. Goretex-kalvo.
Kastelin tuota muutaman kerran kokeeksi, melko nopeasti kuivui ja palutui muotoonsa. Lämmönkestoa kokeilin saunan kiukaan yllä jolloin materiaalille kävi kuten muoville eli alkoi vetää itseään kasaan.
Hyvä eristävyyshän tuolla materiaalilla on, itse laitan sitä mahdollisesti eristetyn soraharkon muuraussaumaan tahi sitten uretaaniruiskauksen. Mikäli en sitten innostu hirsitaloon jolloin kyllä uskon että laittaisin moisen kaistaleen sinne, varsinkin jos toisena vaihtoehtona on mineraalivilla.
Onpahan tuo talo täynnä muovia joka tapauksessa, routaeristeet, viemäriputket jne. Mitäs väliä sillä siellä hirren välissä on, uskoisin että ei ainakaan aiheuta mitään ongelmia.
Kyllähän tuo käytön este lienee vain periaatteellinen, itse olen sitä mieltä että nyt ja ihan tulevaisuudessakin voitaneen keksiä asioita jotka ovat parempia kuin sata vuotta vanhat keinot...- Marena
Ainakin vanhoissa hirsirakennuksissa käytämme
eristeenä pellavaa.
Hirsien väliin huopamainen pallavanauha. Tarvittaessa tilkeraudalla ja pellavariveellä vielä saumat läpi. Ei vedäkun huolella tekee! 8)
- kokemuksia!
pp-nauhoista hirsien välissä. Olen hirsiyrittäjä ja on vain positiivisiä kokemuksia polypropeenista. Helppo asentaa verrattuna pellavaan, ei aiheuta sinistymistä saumoissa kuten pellava, ei kutita käsiä kuten lasivilla ja kuivuu nopeimmin kuin muut eristeet.
- niitä käytettäisiin
vuositolkulla jos paskoja olisivat. Tekniikka kehittyy, miksi talonrakentamisen pitäisi olla kehittymättä?
- kyselet
täällä paikallisilta taxirengeiltä ja papinmuoreilta ja sitte levität sitä tietoa suomen kansalle. Pane jo pitkälleen maata.
- Viina
Ja mieliala lääkkeet eivät sovi yhteen, joten käy vaan itse maaten ja pysykin siellä.Täällä keskustellaan hirsirakentamisesta, eikä mielenterveys ongelmista, niille on omat paikkansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053101Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1521219Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793