Katsastusmies huomasi, että avain irtoaa virtalukosta auton (Sunny -94) käydessä ja pyysi hankkimaan uuden avaimen, mutta uusikin avain irtoaa virtalukosta auton ollessa käynnissä, eli mikä avuksi?
Takaovetkaan eivät enää toimi, kun auton ovia yrittää avata/sulkea etuovista (keskuslukitus, ei kauko-ohjattava)..
Takaovetkaan eivät enää toimi, kun auton ovia yrittää avata/sulkea etuovista (keskuslukitus, ei kauko-ohjattava)..
Vastaukset 9
Vanhimmat
pitäisi uusia .
virtalukkoon voitelevaa lukkosulaa, tai muuta vastaavaa voiteluainetta. Lukon haitat on ajan mittaan töhkäpaskasta jumiutuneet, tai sitten kuluneet niin etteivät enää avainta pitele sisällään. Jos voitelu ei auta, sitten menee lukko vaihtoon. Antoiko leiman kuitenkin?
sillä se ei paljoa maksa. Joskus auttaa.
Lainaus alkuperäisestä viestistä
"Katsastusmies huomasi, että avain irtoaa virtalukosta auton (Sunny -94) käydessä ja pyysi hankkimaan uuden avaimen, mutta uusikin avain irtoaa virtalukosta auton ollessa käynnissä, eli mikä avuksi?"
", MUTTA UUSIKIN AVAIN IRTOAA VIRTALUKOSTA AUTON OLLESSA KÄYNNISSÄ..."
sikaa väliin ja avain paikoilleen, ei irtoo.
varmuusketjulla autoon tai siis Mikraan sillo se ei ainakaa katuva.
johan oli tyhymä inssi kun kehootti uutta avaanta hankkimaan.. Lukko on kulahtanu pilalle ja siinä ei enää uusi avain sano mitään. Nissanin omia pikku-vikoja nuo Lukkopesien kulumiset.arvelisin että nissanillasi on ajettu yli 300tkm? älä huoli jos sait Leiman niin ajaa saat ja jos rekisteriotteessa ei ole asiasta mainintaa niin ei oo syytä panikoda. ja vaikka otteessa olisi merkintä niin voit aina "hukata" vanhan otteen ja hakea konttorilta uuden jolloin olet korjannut Lukkovian.
katsastuksessa se inssi sanoo että menköön nyt tämän kerran vielä läpi mutta älä tuo enää ensi kerralla vaan aja tai hinaa suoraan hajottamoon.
Katsastusmiehen neuvo on ihan oikea. Avainta ei kuitenkaan pidä suoraan kopioida, vaan se vaatii hienosäädön, eli jyrsintää pitää muuttaa muutama millin kymmenys. Se yleensä riittää korjaamaan tuon vian.
Tuo keskuslukituspuoli on sitten asia erikseen, on enempi autokorjaamon asioita. Mekanismi on ilmeisesti jotenkin jumissa.