Jos jollain tietoa edes noin yleisluontoisesti niin voi auttaa minua todella paljon, siemens speedstream 6151 on oman modeemin malli, mutta vaikka mitä yritän sinne tehdä niin ei tunnu päästävän läpi.
Miten saada VPN asetukset adsl motukkaan
wallu_.
7354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
vahvasti salattua VPN -tunnelointia vai mitä ihmettä?
Et varmasti pääse läpi, jos ei toisessa päässä ole myös VPN -laitetta / softaa?
Eikö noista mitään apua. Onko operaattorin sivuilla kyseiselle modeemille säätöohjeita.
Sitäpaitsi toi > ei tunnu päästävän läpi< ei sano paljon mitään.
Pääseekö nettiin vai netistä ei saa ladattua?
sisään selaimella:
Osoite: 10.0.0.2
user : admin
passw : password
Sieltä säätämään, yleensä niissä on oletuksena
elisa, sonera ja dna ja pelaa niillä syuoraan.
Muttoi VPN nyt hämää.
sisään selaimella:
Osoite: 10.0.0.2
user : admin
passw : password
Sieltä säätämään, yleensä niissä on oletuksena
elisa, sonera ja dna ja pelaa niillä syuoraan.
Muttoi VPN nyt hämää.
Joissain on resetointireikä mistä sen saa tehdasasetuksille, itsellä tuli paniikki kun
eka kertaa kytkin purkin, niin se haki 5 minsaa
jotain ennenkuin alko toimia vikkelästi.
Niin eli siis työpaikka on kohde. Kotoa käsin yritän päästä, operaattorilla "elisa" sanottiin että heillä ei ole mitään "estoja". Kaikki muut netti yms pelaa, avasin portit 500 tai 501 UDP adsl purkista niin kuin atk vastaava käski tehdä, olen kokoillut adsl purkista siis kaikkea poistaa muurit ja avata portteja, mutta kun yhdistän tunneliin niin adsl modeemi ei vaan päästä läpi, enenpää en osaa sanoa, siksi kysynkin?
olen noita vpn:iä "säädellyt", niin ei noihin palomuureihin ole tarvinnut koskea. Mikähän vpn-käytäntö mahtaa olla kyseessä? L2TP, PPTP vaiko joku oma client-softa?
että softa jolla yhdistän on Check Point VPN secure client, en tiedä protokollasta sen enempää, tiedän myös sen että kun yritän yhdistää muulta kuin kotoa kannettavallani niin pääsen työpaikan sisäverkkoon.