sokerimaalaus

Teimme vuosia sitten kauniita sokerimaalauksia pk:ssa. Muistaako kukaan suhteita "sokerimaaliin".
115870
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

ollu alalla jo kauan...mitä se semmonen on,kuulostaa kivalta?

Äänestä

Sokeria liotetaan kiehuvaan veteen. Määriä ja suhteita vaan en muista. Jäähtynyt liuos levitetään pensselillä paperille, laveerataan. Laveeraukselle tiputimme erivärisiä hyvin laimennetuja sormivärejä. Ne levisivät kauniisti paperille. "Maalaus" on kuivatessaan kiiltävä ja kaunis ja onnistuu myös ihan pieniltä.

Äänestä
  • luulen, että sokeria tarvitaan suht paljon...kerron sit miten kävi!

    Äänestä

teki lasten kanssa tätä, mutta en muista suhteita. Varmaan kannattaa kotona /töissä kokeilla ennenkuin lasten kans tekee, mutta sokeria tarvitaan kuitenkin aika paljon, saattaa jopa olla niin paljon että liuos on fysiikan kielellä kylläinen eli ei liukene enää yhtään samassa lämpötilassa. Töistä tuli kivoja, oli uusi tekniikka minullekin.

Äänestä
  • 5 kukkurrallista teelusikallista pölysokeria sekotetaan 125ml vettä !

    Äänestä

1dl vettä ja 2dl sokeria keitetään,että sokeri sulaa.Voidaan käyttää sekä lämpimänä,että kylmänä nesteenä.

Äänestä
  • saman asian, ei tartte lotrata keittiössä.
    Ensin maalataan ja laveerataan, sitten heitetään suolaa päälle, leviää ihanasti!

    Äänestä

  • ltooltootoo kirjoitti:

    saman asian, ei tartte lotrata keittiössä.
    Ensin maalataan ja laveerataan, sitten heitetään suolaa päälle, leviää ihanasti!

    Vähän tarkennusta toivoisin edelliseen kommenttiin.
    Otetaan kulho ja heitetään sinne jauhoja- ei synny pullaa!

    Äänestä

  • voikko kirjoitti:

    Vähän tarkennusta toivoisin edelliseen kommenttiin.
    Otetaan kulho ja heitetään sinne jauhoja- ei synny pullaa!

    Maalaat, heität suolaa päälle ja annat kuivua. ? Mikä tossa oli osa jota et ymmärtänyt.

    1. ota paperi
    2 ota vettä kuppiin
    3 ota pensseli
    4 ota värit'
    5 maalaa
    6 heitä päälle suolaa

    och samma på svenska

    Äänestä

2:1 eli vaikka 1dl vettä ja 2dl sokeria

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitkä suhteet kirjoitti:

Teimme vuosia sitten kauniita sokerimaalauksia pk:ssa. Muistaako kukaan suhteita "sokerimaaliin".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu