on suunnitellut viikonlopun ohjelman sen kaiken teen yksin ja nyt haluankin, en edes kaipaa siihen kaveria.
Tämä
yksinäinen tyyppi
3324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
minäkin olen itseni paras ystävä, mutta ei se minua haittaa, koska tulen hyvin toimeen itseni kanssa. Osaan jopa nauttia yksinolosta!
Olen ollut koko ikäni melko yksinäinen susi. Tykkään puuhastella asioita yksin, mutta liika on aina liikaa. Yksinäisyys on nykyisin välillä jopa musertavaa. Ympärillä vain haudan hiljaisuus.
...ei ihmistä ole luotu elämään yksin. Irtonaisena rattaana omaan tahtiin pyörivänä ei elämässä ole mieltä. Kanssakäynti muiden ihmisten kanssa tekee elämän elämisen arvoiseksi.
Mitä voi tehdä jos on elänyt jo kymmeniä vuosia yksin ja ihmisten kanssa seurustelu tyhjentää akkuni nopeasti, kun siitä aivan päinvastoin pitäisi saada akkuun virtaa. Köyn psykologin kanssa keskustelemassa kerran viikossa mutta se ei riitä. Olen yrittänyt sosiaalistaa itseäni; harrastanut vaikka mitä, mutta olen aina sivustaseuraaja, minulla ei ole pelivälineitä yhdessäoloon.