Muutun aina ihan hiljaiseksi kun olen ryhmässä, jossa on vähintään 2 muuta. Kahden kesken osaan jutella ja olen usein puheliaskin, mutta kolmen porukoissa ja sitä suuremmissa mun on vaikea seurata keskustelua enkä saa mitään sanottavaa mieleen, ennen kuin joku muu jo sanoo jotain ja aihe vaihtuu joksikin ihan muuksi. Onko mussa jotain vialla vai mistä tää voi johtua? Voinko tehdä mitään jotta oppisin juttelemaan myös ryhmässä?
Ryhmässä jutteleminen
Vaikeaa on....
3374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla sama juttu, paitsi, että en osaa puhua edes kahdenkesken. Voi vaan ajatella, että kuinka paljon toista osapuolta vituttaa siinä tilanteessa. Kun kuitenkin itse yrittää hoitaa hommaa täysillä eteenpäin, mutta toinen ei pysty edes kunnolla mielipidettään kertomaan.
Eli neuvot kelpaisi mullekin. Oikeesti ihan kamalaa, jos vaikka opettaja määrää, mihin ryhmään kukakin menee. Siis ei mun kannalta kamalaa, mutta niiden muiden.
Juuri tuon takia pyrinkin tekemään hommat yksin niin usein kuin mahdollista.
Mulla sama juttu. Neuvoja pliis!! :p
oot vaan vähän ujo :>
mutta ehkä se auttais, että et ajattelis sitä puhumista/juttelua minkäänlaisena "suorituksena" vaan sanoisit vaan rohkeasti sun mielipiteen tai sanottavan, sillon kun sitä tulee mieleen. ei kannata mitään paineita ottaa siitä puhumisesta.
mäkin olin joskus yläasteella vielä vähän sellanen hiljasemman puoleinen, mutta sitten kesälomalla ennen lukion alkamista jotenkin muutuin. nykyään olen sitten aika puheliaskin ja paljon rohkeampi ja sosiaalisempi :)
en nyt tiedä oliko tästäkään viestistä mitään apua, mutta tsemppiä kuitenkin.