LEPAKOT VASTAAN

Mä oon missannut nyt jotain olennaista.. LEPAKOT, mikä teitä rassaa BIITSAREISSA? Mä kuulun tähän rakastamaanne bisse-remmiin, ja saan teistä varmaan hyviä kavereita (hmm). Iseasiassa en ole vielä ollut naisen kanssa ja kun tilaisuus tulee, tartun siihen..enkä odota häitä sen seksireissun jälkeen. Yhden illan suhteita ne heterotkin harrastaa. Ja niitä ne vasta harrastaakin.
81366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

näitä keskusteluja taaksepäin. Löydät monia viestiketjuja aiheesta. Turha taas pistää uutta sotaa pystyyn.

Äänestä

Hei! Minä oon lepakko, joka en ole ikinä ymmärtänyt tätä lesbot vastaan bisset asetelmaa, ja niitä saamarin yleistyksiä, että bisset käy vaan kokeilemassa ja palaa sit miehen luo, tai ainakin haluaa miestä samaan aikaan kuin ovat naisten kanssa. Itse tunnen seksuaalista vetoa vain naisia kohtaan, mutta hyvä ystäväni on bi, ja todellakin haluaa vain yhden ihmisen kerrallaan, olipa sitten mies tai nainen. Ärsyttää moiset yleistykset, ja yhtä lailla ärsyttää, jos joku yrittää laittaa minua ahtaisiin raamehin "koska olet lesbo, sinä tietysti ajattelet niin ja teet näin".

Me lesbot ja bisset olemme molemmat vähemmistöön kuuluvia naisia. Meidänhän pitäisi pitää toistemme puolta!

Äänestä
  • Hyvä että edes jotkut on tota mieltä. Olen vilassut muutamia keskusteluja ja tuli törmättyä kirjoituksiin, jojattelin noissa selvästi ilmastaa katkeruutta tms. meitä bi-ihmisiä kohtaan.. selvästi lesboja ja bissejä vastakkainasetellaan!
    Ja todella, meidän pitäis pitää yhtä, eikä olla toisiamme vastaan. Samassa veneessä tässä ollaan!
    t. Alkup.

    Äänestä

  • lailla kirjoitti:

    Hyvä että edes jotkut on tota mieltä. Olen vilassut muutamia keskusteluja ja tuli törmättyä kirjoituksiin, jojattelin noissa selvästi ilmastaa katkeruutta tms. meitä bi-ihmisiä kohtaan.. selvästi lesboja ja bissejä vastakkainasetellaan!
    Ja todella, meidän pitäis pitää yhtä, eikä olla toisiamme vastaan. Samassa veneessä tässä ollaan!
    t. Alkup.

    on se että joku bisse tulee sanomaan että miksi lesbot ei leiki heidän kanssaan, ja sitten kun lesbo kirjoittaa että on ollut vähän huonoja kokemuksia niin bisse repii lesbisvaiheensa pelihousunsa ja sanoo että kaikki biitsarit ei ole sellaisia.
    Minulla ei ole mitään huonoja kokemuksia näistä "biitsareista", mutta silti en alkaisi suhteeseen sellaisen kanssa. Se on kai ihan sallittua.
    Minä en vihaa "biitsareita" mutta pidän kyllä monia, varsinkin näitä netissä pyöriviä "ja katsotaan mitä tapahtuu, mieheni luvalla" bissejä kyllä yksinä oman nautinnon tavoittelijoina jotka eivät oikeasti pidä ilmeisesti naista missään arvossa koska haluavat vain seksiseuraa ja peittävät sen johonkin "erityisystävä" nimikkeen alle.
    Joten enempi biitsarit lokeroi kuin lesbot.
    Ja aina biitsarit kiivastuvat kun ei halua leikkiä heidän "minäkin olen vähemmistöä ja nainen"-leikkiä.
    Tämäkin oli vain minun näkemys.

    Äänestä

Eiköhän nämä ole taas yleistyksiä.Sen perusteella että muutama ihminen käyttäytyy kuvaamallasi tavalla, voi tuskin sanoa että kaikki ovat samanlaisia.Minäkin olen lepakko eikä minulla ole koskaan ollut sellaista kuvaa bisseistä että jokainen heistä pörrää kukasta kukkaan. Toki niitäkin ihmisiä riittää,mutta siihen ei kyllä suuntautumiset vaikuta millään tavalla. En ole myöskään omilla lepakkokavereillani kuvaamasi kaltaista suhtautumista huomannut..

Äänestä

että olit sitten hetero, lesbo/homo, bisse tai something else, aina löytyy pettäjiä, petettyjä ja yhden ihmisen ihmisiä.

Itse olen lesbo ja ollut 7 vuotta nykyisessä suhteessani, ilman ajatustakaan pettää. Mä puolestani ODOTAN häitä, mieluusti ennen ekaa vauvaa.

Näitä asioita ei pysty yleistämään. Yksi tuntemani bisse on onnellisessa heterosuhteessa (lapsi yms.), toinen (bi) harrastaa kehitysvammaisia tyttöystäviä ja lyhyitä panosuhteita miesten kanssa, jne. Elämä on mielenkiintoista, eikö totta.

Ps. Ja mitkä v***n biitsarit ??

Äänestä
  • onko tämä nyt joku nuorison käyttämä uusi nimitys?

    Äänestä

  • Samaa ihmettelin, kirjoitti:

    onko tämä nyt joku nuorison käyttämä uusi nimitys?

    Ei kiva! T.Bi-nainen

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


BISSET kirjoitti:

Mä oon missannut nyt jotain olennaista.. LEPAKOT, mikä teitä rassaa BIITSAREISSA? Mä kuulun tähän rakastamaanne bisse-remmiin, ja saan teistä varmaan hyviä kavereita (hmm). Iseasiassa en ole vielä ollut naisen kanssa ja kun tilaisuus tulee, tartun siihen..enkä odota häitä sen seksireissun jälkeen. Yhden illan suhteita ne heterotkin harrastaa. Ja niitä ne vasta harrastaakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu