MENKÄÄ PASKAT TÖIHIN. AINA OOTTE VALITTAMASSA. KUSIPÄITÄ OOTTE.
JOS TÄÄLLÄ EI OLE ALAN TÖITÄ, NII HAKEKAA MUULTA. VAI ONKO ISÄ JA ÄISKÄ LIIAN TÄRKEE. EI USKALLA IRTAANTUA?????
JOS TÄÄLLÄ EI OLE ALAN TÖITÄ, NII HAKEKAA MUULTA. VAI ONKO ISÄ JA ÄISKÄ LIIAN TÄRKEE. EI USKALLA IRTAANTUA?????
Vastaukset 5
Vanhimmat
sossuntäti evätä sultä kuukauden tulot...
Lakkasiko opintotuki vai lapsilisät???
Aina se sosiaalipummikaan, kun ei ole siihen tilanteeseen itse välttämättä halunnut, vaan on joutunut olosuhteiden uhrina siihen. Esim. kun työnantaja on irtisanonut laittomasti! Ja kun ei heti saa uutta työtä, niin velat, elatusmaksut, ym. maksut kun alkavat painaa päälle ja loppujen lopuksi on hirveässä velkakierteessä ja ulosottomiehet ovat kimpussa useiden tuhansien eurojen velat niskassa sitten pitäis mennä töihin kun käteen ei jää mitään jos taasen olisi mahdollista tehdä niitä töitä enemmän ja tienata extraa, jotta olisi riittävästi maksuvarakykyä selvitä näistä veloista, niin sit on verottaja kimpussa 50% veroilla, tosi kannustavaa :/ minua taas V***ttaa nää äidin pikku kullanmussukat jotka ovat syntyneet kultalusikka suussa eivätkä ajattele omaa napaansa pidemmälle.
sosiaalipummi, koska tulonsiirtojen kautta, lähes jokainen saa jotain sosiaalietuuksia. Vai tarkoitatko toimeentulotukiasiakkaita?lapsilisän nostajia, eläkkeensaajia, julkisen terveyspalvelun käyttäjiä, opintotuen saajia, työttömyyspvrahaa nauttivia..vai kaikkia heitä?
Älä viisastele!
Sosiaalipummi on sellainen henkilö, joka elää kunnan elättinä ja nostaa toimeentulotukea, eikä viitsi mennä töihin. Elää siis toisten siivellä, toisten maksamilla verorahoilla. Monet näistä sosiaalipummeista sanoo, ettei kannata mennä töihin, kun tuet loppuvat!
Käsittämätöntä miten käytetään yhteiskuntaa väärin. Toimeentulotuki on tarkoitettu tilapäiseen avuntarpeeseen - ei vuosikausiksi!
Lapsilisät on tarkoitettu lapsen hyvinvoinnin turvaamiseen. Eläkkeet ovat omalla työllä ansaittuja. Opintotukea maksetaan vain opiskelussa edistumisen mukaan, jos olet poissa koulusta, niin koulu ilmoittaa Kelalle - tuki loppuu. Opintotuella rakennetaan henkilön tulevaisuutta ja yhteiskuntakelpoisuutta.
Halveksin toisten siivellä eläviä luusereita, työtä vieroksuvia ihmisiä.
Edellisestäkin tilistä tuli maksettua muutamalle "pummille" hyvinvointia. Jos tietäisivät, varmaankin morjestaisivat kadulla.