Miten saada lukot pysymään poissa?

Hei!

Olen kärsinyt todella paljon lukkiutuvasta rinta- ja kaularangasta. Kaikenalaisia neurologisia vaivoja etsittiin, kunnes kaikkien omituisten oireiden syyksi löytyivät fasettilukot. Käyn keskimäärin 1-2 kk välein naksaututtamassa lukkoja auki ja olen pärjännyt ihan hyvin. Nyt on kuitenkin taas uskomaton huimaus palannut takaisin. Haluaisinki nyt tietää, että minkälaisilla kotikonsteilla saisin rangan liikkuvuuden pysymään hyvänä ja lukkiutumisen vähenemään? Ideoita?
92160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hyvä kysymys. Toivottavasti joku kokenut vastaa. Itse olen välillä ajatellut, että omt on itse asiassa jotenkin "hölletänyt" nikamia ja ne lukkiutuvat helpommin, kun niitä on auottu, mutta en tiedä, mitä pitäisi tehdä.

Äänestä

pysyvää haittaa jos lukkoja ei avaa? Mun rahat ei riitä enää hoitoihin. Parin viikon päästä hoidon jälkeen yläselkä/niska yhtä jumissa.
Kyllä mä pystyn olemaan tämän kanssa, mutta mietityttää että voiko tulla jotain pysyviä vaurioita jos niitä ei avata säännöllisesti.

Olen aloittanut sauvakävelyn ja se tuntuu niin hyvältä että voin suositella sitä. Oikeoppisesti tehtynä se tuntuu lisäävän liikkuvuutta, parantaa selän ja niskan/hartioiden lihasten aineenvaihduntaa/rentouttaa. Kireät lihaksethan niitä lukkoja saa aikaan.

Äänestä
  • Hei!
    Minullakin oli muutamia vuosia sitten pahat lukkoiluoireet rintarangassa. Ne ovat pysyneet poissa, koska juoksen noin neljä kertaa viikossa puolesta tunnista tuntiin hitaita lenkkejä. Hölköttelyn aikana kiinnitän huomiota yläselän liikkuvuuteen, eli pyrin pitämään hartiat ja koko ylävartalon niin rentona, että syntyy riittävää kiertoliikettä rankaan. Samalla olen saanut hyvän kunnon ja pudottanut noin neljä kiloa painoa pysyvästi.
    Terveyttä teillekin!

    Äänestä

kannattaisi kokeilla joogaa. On hellää mutta tehokasta, aloittaisin hatha-joogasta.
Olen saanut lukot pysymään näin auki ja muutenkin itseni liikkuvammaksi.

Äänestä

Sapporo alkaa, siksi näin yöllä huomasin ongelman, joka on tuttu.
Kannattaa venytellä joka päivä, fysikaalinen hoitaja opettaa hyvät liikkeet niin lannerangan kuin rintarangankin kohdalle. Itse saan rintarangan auki sillä, että menen lattialle selälleni makaamaan polvet koukkuun ja kädet niskan taakse. Otan pienen pehmeän nallen selän alle ja sitten kädet niskan takana nostan ylävartaloa ylös ja painatan nallea vasten aina nikama vuorollaan, vuoroin rangan kummaltakin puolelta -johan naksuu ja helpottaa. Nallea voi toinen esim. siirrellä oikealle kohdalle jos se ei itseltä heti onnistu.
Kaularankaa en kehota muuten kuin ammattilaisen käsittelyllä, jäsenkorjaaja, kiropraktikko, ovat sopivia. Kaulaan ei mitään kädellä väkisin vääntelyjä vaan venyttelyjä päivittäin kaulalihasten omalla voimalla. Nallea voi siinäkin pehmeästi käyttää.
Sitten alaselän voi aukaista jäsenkorjaaja ja samoja menetelmiä olen onnistunut itsekin tekemään, siinä on vain pitempi kaava, jota en jaksa nyt kirjoittaa.
Paljon kuntoilua ja lihashuoltoa joka päivä, ylipaino pois ja oikea ruokavalio.

Äänestä

kaverini neuvoi laittamaan pyöreän luudanvarren selän takaa kyynärvarsien varaan ja varovasti kahdeksikkoa pyörittäen luutaa apuna käyttäen rintarangan lukkojen aukenevan.

Äänestä

Kiitos kaunis kaikille vastanneille! Koitanpa neuvojanne. :)

Äänestä

Itselläni alkoi loppuelämän kivut viime kesänä, kun tuli nikamalukko tuonne rintarangan alueelle. Kävin itse Fysioterapiassa 15krt, saatiin suurimmat "jumit" auki. Röntgenissä todettiin oiennut kaularanka ym. Nykyisin kun tunnen lukon taas tulevan, saan sen tietyllä hengitys tekniikalla auki. Tosin, tiedä sitä auttaako muilla.
Lisäksi minulta tutkitaan jatkuvien kipujen takia fibromyalgiaa. Ikää löytyy 28v.

Äänestä

Huimaus johtuu useimmiten siitä, että veri ei kierrä päähän. Veri ei kierrä, jos niska on jumissa. Hyviä hoitajia on mielestäni Antti Heikkilä ja Jouko Holma. Ensimmäinen on Helsinkiläinen ortopedi, jonka kirjoista on ainakin itselleni avautunut uusia näkökulmia. Hänen vastaanottonsa on Helsingissä. Toinen on Lahtelainen kansanparantaja, jonka käsittystä on myös ollut paljon apua. Hän tarkastaa lantion asennon ja korjaa virheet tarvittaessa, avaa rintarangan jne...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huonovointinen kirjoitti:

Hei!

Olen kärsinyt todella paljon lukkiutuvasta rinta- ja kaularangasta. Kaikenalaisia neurologisia vaivoja etsittiin, kunnes kaikkien omituisten oireiden syyksi löytyivät fasettilukot. Käyn keskimäärin 1-2 kk välein naksaututtamassa lukkoja auki ja olen pärjännyt ihan hyvin. Nyt on kuitenkin taas uskomaton huimaus palannut takaisin. Haluaisinki nyt tietää, että minkälaisilla kotikonsteilla saisin rangan liikkuvuuden pysymään hyvänä ja lukkiutumisen vähenemään? Ideoita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu