Marsu karanteeniin?

Elikkä tässä kysymykseni:

Pitääkö marsut viedä karanteeniin, jos ne tuo ulkomailta? Entä jos pitää, paljonko sellainen maksaa?

Toivottavasti joku edes osaisi vastata!:)
2244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

soitappa tulliin osaavat varmaan sieltä vastata tarkemmin

Äänestä
  • Tullilla ei ole omaa karanteenia marsuille eli marsuja saa vaapasti tuoda Suomeen ja viedä Suomesta. Kuitenkin järkevää pitää ulkomailta tulleet marsut erillään ainakin pari viikkoa mielellään yli kuukauden, sillä marsut saattavat tuoda mukanaan loisia tai sairauksia, jotka sitten tarttuvat muihin marsuihisi. Paras olisi, jos loishäädät uudet marsut heti niiden tullessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


:D-:D-:D kirjoitti:

Elikkä tässä kysymykseni:

Pitääkö marsut viedä karanteeniin, jos ne tuo ulkomailta? Entä jos pitää, paljonko sellainen maksaa?

Toivottavasti joku edes osaisi vastata!:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu