jalassa?millainen se kipu on?polttava?kova vai vain jomottava?
miltä tuntuu
veritulppa
71371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
- Jos on laskimotukos, se on todella kipeä, jalalla ei voi astua ja se turpoaa. On myös pinnallinen veritulppa, joka myös on kipeä mutta se ei ole vaarallinen.
- jalka turpoaa , on kova , särkee, ja on kuuma.
Minun mielestä on vaarallinen, koska siitä se menee sydämeen. Ystäväni tytär kuoli siihen.
- minulla puutui ja rupesi pistelee, sitten piti istua ja lanssi vei päksiin, verisuoni oli katkennut korkean verenpaineen takia, nyt on menossa jo 12 vuosi p-tuolissa ja miettien että aina voisi huonomminkin olla.
- Tuttavaperheen mies meni lääkäriin juuri kovan pohjekivun ja turvotuksen takia.
Lääkäri määräsi mobilatia. Myöhemmin todettiin että oli monta tulppaa, nyt on sairaslomalla. Hyvä ettei ne lähteneet liikkeelle vaan saatiin ajoissa liotukseen.
Monta päivää piti oireiden kanssa Mobilatilla voidella ennenkuin emäntä viisaampana äkkäsi et sen on pakko olla tulppa ja nyt suoraan sairaalaan.
Siellä tutkittiin ja lääkäri oli hiljainen kun kuuli et terveyskeskuksessa oli määrätty vain voidetta eikä ultrattu ollenkaan.
kosketusarka, kun kokeilet kädellä säärtä. käy näyttämässä lääkärille, niin ei tarvii miettiä.
turvotusta voi tulla myös.oletko istunut pitkään?
ja lääkäri kirjoittaa sinulle diagnoosiksi "ruusun" ja määrää siihen "ruusun lääkkeet", niin kyseenalaista se ja pian, niillä "ruusudiagnooseilla" Pietikäisen korjaamon naapuriin kaivettiin viimekesänä monta kuoppaa!!!
Nyt lopeta tuo älytön paaahaaminen........
Just joo!!!
Varoitetaanhan sitä heikoille jäillekin menemästä!!
Jos ja kun tiedän useasta väärästä diagnoosista, jotka suoraan tai välillisesti on johtanut potilaan menehtymiseen , niin katson jopa kansalaisvelvollisuudekseni varoittaa muita.
Ja on tehty ilmoitus potilasvakuutukseen ja kantelu Terveydenhuollon oikeusturvaan Helsinkiin.
vatsasyöpääkö?????
Elä ota ennee, oesit jättännä viimesen ryypyn ottamata, hillihe hyvä mies ihtes....