Mulla on 112 litrasessa altaassa miekkapyrstöjä, uroksia 2 ja naaraita 4. Nyt yksi naaras on alkanut pysymään pohjassa ja seuranaan sillä on yksi uros...Olisiko nyt niin että naaras alkaisi synnyttämään? Mitä sitten ovat "kuplat" veden pinnalla jota en ole aiemmin huomannut? Kannattaisiko naaras siirtää poikas altaaseen? Mistä sitten huomaan että poikasia on syntynyt?
Synnyttävä Miekkapyrstö
Tietämätön kalankasvattaja
82505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Meidän miekkapyrstö naaraat ovat tehneet poikasia jo pariin otteeseen, tosin yksikään niistä ei ole jäänyt eloon :/ Sellasia alle sentin pituisia ja haalean oransseja tuolla pohjassa näyttäisi tälläkin hetkellä uiskentelevan milliksen poikasten kanssa :) Josko näistä pari jäisi eloonkiin.. Toivotaan niin!
Juu, pelkään vain että mustatetrat popsii suihin ne poikaset jos niitä nyt edes on tulossa...Voiko sen poikasaltaan kyhätä jostain itse vai täytyykö hankkia se oikea allas
vaikka hyttysverkosta tai nylonsukkahousuista, teet vaan jonkinlaisen kehikon ja sen emon sinne niin poikaset ei joudu toisten suihin.
Myös emo pistelee poikaset suuhunsa hyvällä ruokahalulla....eli tarpeeksi suuri alue jossa paljon kasvillisuutta poikasten suojaksi
mun miekka pyrstöt molemmat pari senttiä pitkiä mutt toinen o läskempi ku toinen selittääkö se sen et toinen on naaras ja toinen koiras mut mulla se laihempi moiekka pyrstö napsii mun muita kaloja esim. kultakalaa ja hai monnia toinen ei oo sellanen mikä neuvoksi onko ne saanu jonkun taudin t:sami 10 v
mulla ainanki usemmiten vain koiraat näykkii taistelukalan eviä mutta minunkin urokset ovat lihava ja laiha.
Minulla ainakin on tullut poikasia paljon ja jääny henkii yli kakskyt. Ostin jtn4e poikasaltaan siel oli pari kalaa ja mulla on runsas kasvi jossa poikaset piileskelee. Mulla on myös monnei ja kiilakylkii
Kannattaa katsoa, milloin nämä viestit on lähetetty. Ketään tuskin kiinnostaa miekkapyrtöjesi elämä enää 2-4 vuoden päästä tapahtuneesta.