Kenen mahtaa olla kahden euron kolikko jossa on kahdet kasvot, toiset alaspäin toiset ylöspäin.
110 1906 ja 20 fi 06
Kiitti.
110 1906 ja 20 fi 06
Kiitti.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mahtaneeko rahalla olla keräilyarvoa ?
Ei ainakaan vielä. Eikä varmaan ihan heti lähitulevaisuudessakaan, ja tuskin suuremmin vielä seuraavan vuosisadan aikanakaan.
http://www.kolikot.com/index.php?p=coins_show&id=836 tuossa on vastaus kysymykseesi.
kun ei niitä ole painettu kuin 2,5 miljoonaa. Siis joka toinen kansalainen jää nyt jo ilman ja osa on varmaan jo ulkomailla.
Tästä kolikosta tuskin nousee mitään megakohdetta ainakaan seuraavien vuosisatojen kuluessa. Paljon harvinaisempia suomalaisista EU-kolikoista ovat EU:n laajenemisen johdosta painetut erikoislyönnit. Niillä on jo nyt selkeää rahallistakin keräilyarvoa.
Itselläni on noita yleisen ja yhtäläisen äänioikeuden ("kaksinaamaisuuden juhlaraha") rahoja ainakin 100 kpl, vaikken ole niitä mistään ostanut/vaihtanut. En antaisi niille juurikaan 10% korkoa enempää missään tapauksessa. 2,5€/kpl on näistä kierrosta poimituista kolikoista jo huippuhinta.
sinulla on 100 kyseistä kolikkoa. Mikset ole pannut niitä kiertoon jos ei arvoa kerran ole ???????