Taloyhtiön aataminaikainen antennijärjestelmä päivitettiin digikelpoiseksi viime syksynä, ei kaapelia. Kanavat Yle1,Yle2, MTV3 ja Nelonen sekä SVT näkyvät.
Haluan enemmän kanavia ja olen miettinyt satelliittia, mutta taloyhtiön säännöt kieltää lautasen asentamisen parvekkeelle.
Olisinkin kysynyt täysin blondin kysymyksen satellittiantenneista mitään tietämättömänä: onko lautasen oltava ulkona signaalin vastaanottamiseksi, vai onnistuuko lasin läpi sisätiloista?
Oon ihan blondi näissä...
Haluan enemmän kanavia ja olen miettinyt satelliittia, mutta taloyhtiön säännöt kieltää lautasen asentamisen parvekkeelle.
Olisinkin kysynyt täysin blondin kysymyksen satellittiantenneista mitään tietämättömänä: onko lautasen oltava ulkona signaalin vastaanottamiseksi, vai onnistuuko lasin läpi sisätiloista?
Oon ihan blondi näissä...
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllähän diginä näkyy enemmän kanavia, kuten Teema, SubTV ym. Yhteensä kanavia on n. tusinan verran vapaaasti saatavissa. Syksyllä tulee vielä runsaasti lisää, joskin maksullisena. Tee kanavahaku boksiisi uudestaan.
Jos sulla on parveke, niin katso kyseisetä linkistä kohta "Parvekelasin vaikutus satelliittivastaanottoon" ja etenkin sieltä ihan lopusta "Markus78" juttu taloyhtiöstä
http://www.dvdplaza.fi/forums/archive/index.php/f-141.html
mihin suuntaan sun parveke on? jos se on etelään niin antennin voi asentaa niin ettei se mene parvekkeen reunojen yli. silloin siihen ei myöskään mitään lupia tarvita.
Parveke on akselilla etelä-länsi, eli ilmeisesti suhteellisen hyvä sijainti lautasta ajatellen.
Suurikiitokset vinkeistä ja linkeistä!
Ei nuo blondit mitenkä tyhmiä olekaan, hieno, olen aina ollut sitä mieltä.
Mutta vakaavasti sanottuna, ei tuo taloyhtiö voi mitenkään puutua siiheen, että parveken ääriviivojen sisällä laita millainen lautasen tarvitsetkaan. Kannatta kielitaidon mukaan suuntaa. Astralta saat sekä skasan- että englanninkielisä, muitakin tietysti Koreaan ja Kuubaan asti. Linkkejä löytyy, joista saat vihjeita.
Tuli vielä yksi asiassa mieleen, jota ei muistakseni vielä Suomessa oikein koeponnistettu: ihmisellä on oikeus saadaa ulkomailla mm. tv-informaatio omalla äidinkielellä ja omaa kultuuria esittävä, jos tämä on teknisesti mahdollista. En muista minkän pykälän mukaan, mutta isoissa maissa ovat maahanmuuttajat pääsyt virittämään omia lautasia myös ihan seinille siiheen vedoten ja niin ovat monet talot koristeltu monilla lautasilla.
En usko, että Suomessa pystytään tiukan paikan tullen estämään, että maahanmuutaja tai vaikkapa norjalainen saa katsoa omat kanavat, jos se on mahdollsista järjestää. Ja se on minusta ihan oikein.
Turha nipotus pois!
Asiaa!
Ymmärrän että lautanen jokaisella parvekkeella ei ole maisemallisesti kaikkein kauneinta. mutta silloinhan iso lautanen on helppo ja suhteessa halpa hankkia taloyhtiön katolle, saatavuus ja hyöty kaikille, jotka sitä haluavat; jos ei halua, ei tarvitse käyttää. Eikä hinta ole paha.
Itse olen paikallinen, ja mielestäni ulkomaiset satelliittikanavat ovat meille puskasuomalaisille ensinnäkin mahdollisuus useampiin kanaviin kuin nämä "mahtavat" 4 kotimaista, lisäksi antavat oikeaa näkemystä siihen, mitä maailma on jossain muualla kuin tässä pienessä Suomen maassa; maahanmuuttajien normaalin jokapäiväisen oikeuden lisäksi.
Yleissivistystä ja ymmärrystä kartuttavaa, ja ainakin itselleni oikeasti mahdollisuuksia avartava!
Ja jokainen, joka esim. maahanmuuttajia kohtaan haluaa estää mahdollisuuden omankielisten kanavien katsomiseen: maahanmuuttajia ovat myös esim. suomenkieliset ruotsissa, samoin ruotsalaiset suomessa.
En ole koskaan ymmärtänyt, mitä haittaa lisäkanavien ja ulkomaisten kanavien näkymisestä on. Aivan päinvastoin!
Kaikki hyötyvät! Niin maahanmuuttajat Suomessa, kuin suomalaiset maahanmuuttajat ulkomailla; samoin myös tavalliset suomalailet matkailijat ulkomailla ja ulkomaalaiset matkailijat Suomessa.
Eli elämmekö siis aikaa, jolloin yritämme rajoittaa ja ehkäistä monipulista tiedonsaantia ja ymmärrystä kaikin keinoin.
Vai alammeko ehkä ymmärtää, että elämme kaikki tällä samalla planeetalla, ja ainut kantava voima on hyväksyä toisiamme tukeva linja?
Pahoitteluni, meni vähän paatoksen puolelle, ei ollut tarkoitus. Mutta välillä vaan ottaa päähän ihmisten sokeus ja kapea-alaisuus..
Pääsin pahimman paatoksen yli :-)
Hei laitatko linkkejä joista mainitsit?
Siis ylipäätänsä kansainvälisiin satellitteihin, etenkin kauemmas. Jos niin pitkälle voi joskus päästä kuin aussit, se olis unelma :-)
Astra 19,2° itään antaa euroopalaisten lisäksi niitä kanavia, joita kaukaisemmat maat haluavat lähetä Euroopaan, siten näkee joukon arabimaita. Painopiste on kuintenkin saksankielisissä. Siten saat lautaseen toista LNB:tä ja sen voit suunnata Hotbirdiin, jossa on ranskalaisia, saksalaisia, itä-euroopalaisa jne.. Samalla antenniasennolla et saa Eurobird-Astra 28,5° itä, siinä on läpensä brittikanavat, mutta vaatii isomman lautasen, signaali on heikko.
...sääntö. Syynä tekijänoikeudet. Eli Jos asuntoyhtiössä on maks. 24 asuntoa , sateliittisignaalin saa jakaa kaikille ja maksutta. Yli 24 asunto-taloissa joutu maksamaan pienet tekijäoikeudet silloin joka kanavasta ja systeemi on hiukan erilainen kuin edellisessä. Se on vähän työllämpi kuin kaappeli ja sen takiakin suosivat itsännöisitjät kaappeliliitimistä. Saavat varmaan vielä vähän välityspalkkiota....