hä? 03 almera japsi??
mitkä almerat tehdään japanissa ja mitkä tehtiin 2000
luvun jälkeen??
123596
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jotka myydään eurooppaan tehdään myös euroopassa.Tarkemmin sanoen Englannissa.
Englannissa, valmistus lopetettu.
tosiaan lopetettu.
Nissanille jää karmea aukko mallistoon, sillä Almeran ns. seuraajaksi tarkoitettu Qashqai on hinnoiteltu pitkäksi. Karvalakkimallikin maksaa toimituskuluineen yli 24000 euroa eli se on lähes 7000 euroa kalliimpi kuin mitä viimeiset tarjoushintaaan myytävät Almerat on. Toki varmasti on niin, että noissa Qashqain hinnoissa on varmasti muutaman prosentin neuvotteluvara, mitä viimeisissä Almeroissa ei juuri ollut kuin korkeintaan pari prosenttia.
Joka tapauksessa Qashqain karvalakki on nettohintojakin verrattaessa vähintään 6000 euroa kalliimpi kuin Almera, joten on vaikea uskoa, että kovin moni entinen Almeristi vaihtaisi Qashqaihin.
Ainoa hyvä asia Almeran poistumisessa markkinoilta on sen jälleenmyyntiarvon parantuminen. Autohan on ollut yksi halutuimpia autoja myös käytettynä ja nyt kun sitä ei enää uutena saa, niin vähän käytetyn myyminen on helppoa.
Veikkaan kyllä, että Qashqain hinnat tulevat alaspäin jonkin verran lähiaikoina, kun ne huomaavat, ettei auto noilla hinnoilla myy tarpeeksi hyvin.
Ei tietääkseni ole qashqai vaan myöhemmin markkinoille tuleva tida (tai miten ikinä se kirjoitetaankaan).
Muistaakseni sedan oli japanista, muut mallit euroopasta.
aina tätäkin jaksetaan kysyä kun ei viitti hakua käyttää.
n15 korimalli kaikki japanista 1995-2000
n16 korimallin kaikki 3 ja 5 oviset englannista ja sedanit
2000-2002 japanista tosin 2002 oli jo englannissa tehtyjä eli ne joissa on projektorimalliset umpiot sedanissa niin tuli englannista ja jos askarruttaa niin katso valmistenumeroa
jn1 alkuiset japanista
sjn alkuiset englannista
eli nämä ovat ne valmistenumeron 3 ensimäistä merkkiä. sitten on vielä 1.8 luxury sedan jota myytiin vain tehdastilausmallina alkaen vuodesta 2000-2001 ja milloin ne on sitten maahan tulleet ja milloin rekisteröity mutta noita ei suomessa montaa ole, tähän mennessä olen vasta yhden nähnyt.
ainaski almera 1.8 luxury vm.2005
tarkoitin vain että aluksi luxury mallia ei saanut kuin tehdastilausmallina, silloi siinä oli ainoana mallina sähkölasit joka ovessa (niitä ei saanut edes lisähinnasta comfort malliin) ja sivuturvatyynyt aktiiviset pääntuet edessä sekä kyynärnoja takaistuimella lisäksi plyyssiverhoilu nahkaratti ja ilmastointi vakiona.2004 se tuli uudelleen valikoimiin ja tuossahan tuo automaatti-ilmatointi sekä ajotietokone mitä ei ennen saanut japsimalliin.
niin voisko vielä 03-04 malleista sanoo ne japsit eli onko mitkään vai vain sedanit?
2003 on jo kaikki englantilaisia ja ne 3 ja 5 oviset on aina kaikki tehty englannissa
jaappanissa tehdyissä almeroissa on perinteinen pitkä antenni siinä kuskin puolen kulmassa.
siitä just oli aloitus....
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000001163&posting=22000000023513970