hei! haluaisin kuulla ihmisten kokemuksia MLL:n lastenhoitajapalvelusta.
Itse toimin kyseisessä järjestössä hoitajana ja olen ihan ymmälläni siitä kuinka luotettavan mielikuvan järjestö omaa vaikkei mielestäni ole sitä ansainnut.
Missään vaiheessa ei esimerkiksi varmisteta sitä, onko hoitajarekisterissä ja koteihin hoitajaksi päätyvä ihminen on SAMA henkilö.
Lisäksi MLL ei jostain syystä vaadi hoitajiltaan laisinkaan rikosrekisteri otetta. Lastenhoitaja voi siis olla ihan millainen tahansa.
Hoitajana en saa ääntäni kuuluviin joten kannustan teitä vanhempia vaatimaan järjestöä takaamaan perheille luotettavia ja kunnolllisia hoitajia!
Itse toimin kyseisessä järjestössä hoitajana ja olen ihan ymmälläni siitä kuinka luotettavan mielikuvan järjestö omaa vaikkei mielestäni ole sitä ansainnut.
Missään vaiheessa ei esimerkiksi varmisteta sitä, onko hoitajarekisterissä ja koteihin hoitajaksi päätyvä ihminen on SAMA henkilö.
Lisäksi MLL ei jostain syystä vaadi hoitajiltaan laisinkaan rikosrekisteri otetta. Lastenhoitaja voi siis olla ihan millainen tahansa.
Hoitajana en saa ääntäni kuuluviin joten kannustan teitä vanhempia vaatimaan järjestöä takaamaan perheille luotettavia ja kunnolllisia hoitajia!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hei,
mistäpäin olet? Onko sinulla tietoa Turun vastaavasta toiminnasta? Olen yrittänyt löytää meille jotain kivaa tyttöä auttamaan lasten 14v ja 6v kanssa ihan arkipäivän askareissa. He ovat jo sen verran isoja että eivät kaipaa mitään varsinaista hoitoa mutta en halua jättää yksin kun töissä esim iltatilasuuksia tai täytyy aamusta lähteä niin aikaisin ettei voi viedä esim esikouluun. Olen monesti ajatellut MLL palveluja mutta en ole koskaa kokeillut. Olen kuullut sekä hyvää että huonoa palautetta. Myös se että aina tulisi uusi täti/ tyttö askarruttaa.
Tosi vaikea on löytää lastenhoitoapua.
Neuvokaa jos tiedätte mistä vielä voisi kokeilla.
Itse olen Pohjois-Suomessa. MLL:n hoitajilta ei missään muuallakaan kysytä rikosrekisteriotetta. Tähän olen selitystä kysellyt järjestöltä, mutta vastausta ei ole tullut. Vanhemmat antavat kuitenkin todella suuren vastuun hoitajalle päästäessään nämä kotiinsa lasten kanssa. On siis hyvä itse "haastatella" hoitaja niin että tutustuu hoitajaan, sillä se, että olet ottanut hoitjan järjestön kautta, ei takaa hoitajan luotettavuutta.
Itse MLL:n lastenhoitajana en ottaisi summamutikassa hoitajaa lapsilleni. Minulla ei kylläkään ole lapsia, mutta jos näin olisi...
sellainen asia jäi mainitsematta, että jos löydät MLL:n kautta sopivan hoitajan lapsillesi. voit sopia hänen kanssaan myös tulevista hoitokerroista. Tällöin hoitaja itse ilmoittaa työstään MLL:ään. Tällöin kotiisi ei siis tule joka kerta eri hoitajaa.
kiitos tiedostasi hoitotäti!!! juuri itse asiassa olisin tarvinnut pojalleni hoitajan, mutta " onneksi" en saanutkaan kun rupesin vaatimaan mml, vanhenpaa ja kokeneempaa hoitajaa ja sitä ei löytynytkään, ja tuo oli hyvä juttu kun kerroit ettei työntekijöiltä vaadita rikosrekisteriä,, törkeää, sehän on vain pieni lappu joka haetaan poliisi laitokselta? jos on "puhtaat" jauhot pussissa ei ole sitten ongelmiakaan,, kiitos tiedostasi, tämä oli tosi tärkeää,, tietoa!
Rikostaustan selvittämisestä MLL:lla on kyllä selkeät ohjeet. Suora lainaus liiton esitteestä:
"Koska MLL ei ole hoitajan työnantaja, ei MLL voi pyytää rikostaustaotetta hoitajalta. Perheesi on pyydettävä nähtäväksi rikostaustaote hoitajalta siinä tapauksessa, että perheesi ja hoitajan välinen työsuhde kestää yli kolme kuukautta vuoden aikana. Lyhyemmissä työsuhteissa rikostaustaa ei ole mahdollista selvittää."
Muuten olen sitä mieltä, että vaikka on hienoa, että perheet voivat tarvitessaan käyttää heille hyvin halpaa hoitomuotoa, silti siitä saisi kyllä maksaa vähän enemmän kuin 4,2 euroa tunnilta. Onhan työ hyvin vastuullista ja vaativaa. Työaika voi olla päivä tai yö, lapsia voi olla 1 tai 4 tai enemmänkin, ja lapsi voi olla sairaskin, silti korvaus on hoitajalle aina sama. Ja yli 46 euron korvauksista pitää vielä maksaa TyEL-maksukin, sekä hoitajan että perheen osalta. Eli tuosta "ruhtinaallisesta" palkasta vähennetään heti 4,3-5,4 %.
Ainakin nämä vaatimattomat korvaukset pitäisi vapauttaa veroista! Eihän kai juuri kukaan pelkästään lapsirakkaudesta tätä työtä tee, kyllä pieni lisätienesti on hyvin tarpeellinen, esim. opiskelijoille, eläkeläisille tai muuten pienituloisille.
toki on hienoa että on tälläinen palvelu perheille, mutta kun siitä rikosrekisteristä oli täällä muutenkin kirjoitusta, oli pakko liittyä keskusteluun mukaan.. kyllä päiväkoteihinkin vaaditaan rikosrekisteriä vaikka oletkin siellä sijaisena päivän pari, mistä voit olla niin varma mml:hoitajista ettei ne pölli kaikkea kodistsi kun olet antanut lapsesi hoitoon ja siitä katoavat kuin tuhka tuuleen..?? kysymp'ä vaan.....
Hei!
Rikosrekisteriote tilaan oikeusrekisterikeskuksesta ja sen tuleminen kestää suunnilleen pari viikkoa.
Ja luotettavamman hoitajan saa varmaan täällä huhuillen.. MLL:n hoitajat on kuitenkin käyneet kurssin ihan omalla ajallaan, joten ovat kyllä ainakin jollain tapaa sitoutuneet asiaan. Yhdyshenkilöt yleensä myös tapaavat hoitajia aina välillä. Listalta myös poistetaan jos osoittautuu epäluotettavaksi hoitajaksi. Ja ainakin muutama vuosi sitten hoitajilla oli piti olla voimassa oleva hoitajakortti matkassa, josta perhe pystyi tarkistamaan, että hoitaja on tosiaan MLL:n kelpuuttama.