Kuinka kauan teillä on mennyt uuden kissan kanssa, että olette tutustuneet niin hyvin, että se on antanut ottaa syliin yms?
Koska kissa alkaa ystäväksi?
eiedistystä
7619
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jotkut tulee heti jotkut ei koskaan :)
No se vähän riippuu. Meillä toinen kissa tuli maalta, oli ollut emonsa kanssa 12-viikkoiseksi, ihmisiin sosiaalistettu varhain. Tuli kaulalleni nukkumaan ensimmäisenä yönä ja tulee itse syliin ja rakastaa läheisyyttä. Toinen on rescue-tapaus, löydetty kadulta ilman emoa siinä 2 kk iässä, tuli minulle noin 4 kk iässä. Tänään sain ensimmäisen kerran ottaa syliin ja on ollut mun luona nyt vähän yli kuukauden. Ei kannata ikinä ottaa kissaa väkisin syliin, vaan antaa kissan itse tehdä ensimmäiset lähestymisyritykset. Meillä kahteen ekaan viikkoon tuota löytökisua ei saanut oikein edes rapsuttaa, mutta pikku hiljaa rupesi itse sitten tulemaan lähelle esim. aamuisin kainaloon hyrräämään. :)
Hiljaa hyvää tulee.
En osaa sanoa aikoja, mutta voi se kestää pitkäänkin. Yksi kissoistamme on sellainen, että sitä voi silittää vain, kun se on käymässä nukkumaan. Muulloin sille tuli heti kiire pois, jos sitä lähestyy. Yksi oli pienenä itsenäinen, mutta haluaisi nykyään olla koko ajan sylissä. Luonteet siis vaihtelevat iänkin myötä.
On tärkeää lähestyä kissaa rauhallisesti ja äkkinäisiä liikkeitä välttäen. Anna ensin varovasti kättä nuuhkittavaksi. Jotkut säntäävät tässä vaiheessa pakoon. Mutta ei pidä juosta perään. Kovat äänet eivät miellytä kissoja, joten kannattaa puhua hiljaisesti. Kissan tasolle asettuminen voi myös helpottaa tilannetta. Istu lattialle ja leiki kissan kanssa.
Jos edistystä ei ilmene, niin kirjoittele taas tänne ja mietitään asiaa!
Olen aina sitä rauhallisesti lähestynyt ja yrittänyt mennä lattialle sen lähelle istumaan, mutta se lähtee usein pois.
Enkä ikinä myöskään juokse sen perään.
Tätä et halua kuulla, mutta sanonpa sen kuitenkin. Kissat ovat yksilöitä. Samasta pesueesta voit saada hellyydenkipeän sylikissan ja pidättyväisen tarkkailijan.
Jotkut kissat alkavat arvostaa ihmissyliä vasta vanhoilla päivillään, jotkut tarvitsevat joka päivä leikkimis- ja hellittelyhetkiä jne. Anna kissallesi aikaa, turvaa sen perustarpeet ja se lähestyy sinua aikanaan.
Kaksisataa prosenttia samaa mielta kanssasi.
19 - vuotias papparainen tunkee viekkuun aina kuin mahdollista ja nukkuu tiukasti joko isannan tai minun kyljessa kiinni. Nuorena poikana ei ollut niin kiinnostunut.
Rimprenssa, reilut 8 vuotias, on muutaman viime vuoden aikana alkanut kompia syliin ihan muuten vain, alkuunsa tykkasi vain nukkua sangyssa. Suorastaan odotteli keskella sankya, etta " millonkahan ne tulee" :)
Eli yksilollista meininkia ja eletaan kissan ehdoilla. Ja lellitaan ja leikitaan, niinkuin sanoit.
Voitko kertoa vähän enemmän kissasuhteestasi? Olisi helpompi miettiä lähestymistapoja.