Arttu Lapin ei annettu hypätä vaikka vastatuulilukemat oli sallitun rajoissa
Odotettiin tuulen kääntymistä myötäiseksi ja Lapin hyppy meni pilalle
Pakosta tulee mieleen että Itävallasta tehtiin näin voittaja
Odotettiin tuulen kääntymistä myötäiseksi ja Lapin hyppy meni pilalle
Pakosta tulee mieleen että Itävallasta tehtiin näin voittaja
Vastaukset 14
Vanhimmat
parasta on pakata sukset pussiin ja lähteä Suomeen kesken kisojen
http://www.mtv3.fi/urheilu/makihyppy/artikkelit.shtml?498737
Tepes on Sapporonkin lähtövalvoja ja suosii selvästi itävaltalaisia
Silmäpussi Porttilan kommentteihin kannattaa suhtautua suurella varauksella. Mies on vuosien saatossa todistanut useasti oman ammattitaidottomuutensa. Hänelle pitäisi myöntää vähintään varttihullun paperit.
siinä oli. Eipä siellä taidettu ketään muuta odotuttaa noin kun lappia vaikka tuulet olisi olleet loistavat.
Mutta totuuden nimessä on sanottava että mitalin saamiseksi ei kärsi olla kun yksi huonompi hyppääjä jos sitäkään ja nyt niitä oli kaksi.
kaikki näkivät, jotka vähäänkään ymmärtävät niistä tuulioloista jotain, että lapin ja ahosenkin kohdalla oli todella huono tuulirako. ahosenkin kohdalla vihreä valo syttyi, vaikka oli todella pahat takatuulet. mutta kukapas muu siellä painelee niitä nappeja, kun tämä pelle tepes!!
kyllähän se oli aika heikko homma ku lappi laitettiin hyppäämään huonossa tuuliraossa. mutta vaikka kuinka kannustan lappia, myönnän että oli vähän miehessäkin vikaa ku kuitenki muut lappia ennen ja sen jälkeen hyppäs sitten hyvin.. se on niin epäoikeudenmukaista ku kaikilla vähä eri tuuli..
Koko Suomen joukkue hyppäsi alle omien kykyjensä. Siinä ei Lapin hyppy paljon paina, kun koko epäonnistui, lukuunottamatta Ollia.
takatuulihyppy ja 60 pistettä perässä eka hypyn jälkeen vei fiiliksen kaikilta. Se oli kuin isku palleaan ja siitä on mahdoton nousta samassa kisassa, ellei kierrosta uusita. Ihme, jos sen jälkeen jollakin oli täysi latinki taistella.
Tepesin tilalle, hoitanut mallikkaasti yhdistetyn mäkisan napinpainallukset, Tepesin paineensietokyky nollassa heti kun pahat kelit ja sekoilu alkaa.
Joo olihan se epäreilua, että ensin kun tuulet ovat sallituissa (ja hyvät) otetaan Lappi pois puomilta ja pistetään huonoihin.
Ymmärtäähän sen, kun joukkeen itsetunto on mikä on, että tällänen takaisku vaikuttaa pahasti mielialaan, mutta ei silloin joukkue oikein ole valmis mitaleista taistelemaan jos tuosta masentuvat niin ettei hyppy enää muka sen takia kulje.
Ja kun huomio, että Arttu päästettiin aluksi huonoihin tuulioloihin, toisella hypyllä tulos oli siltikin myös todella pieni vaikka tuuliolot eivät olleet ensimmäisen luokkaa- eikä tokankaan hypyn lyhyyttä voi pelkästään pistää ensimmäisen hypyn epäonnistumisen piikkiin. Että ei toi Artun epäonnistuminen nyt pelkästään tuulista ollut kiinni.
takatuuleen ja oliko yli 60 pinnaa kärkeen ero? Se on semmoinen isku palleaan koko joukkueelle, että ihme, jos kenelläkään on virettä sen jälkeen.
Minusta Kojonkoski on hyvä valmentaja, mutta olen eri mieltä tässä asiassa hänen kanssaan. Kojo sanoi, että erot tasoittuvat viimeisiä hyppyjä kohden joukkuekisassa. Se voi pitää paikkansa lievässä epäonnistumistapauksessa, mutta tuo avaushyppy ei ollut lievä epäonnistuminen, vaan moukarinisku palleaan! Suomi lähti hakemaan kultaa ja BOOOM! Yhden hypyn jälkeen oli kultataistelu hävitty.
Kyllä ymmärrän, että oli todella paha takaisku kultaa hakeneelle joukkueelle, mutta silti.
Edelleen; ei silloin joukkue oikein ole valmis mitaleista taistelemaan jos tuosta masentuvat niin ettei hyppy enää kulje. Itsetuntoa pitäis kehittää kestämään pahatkin takaiskut..
Koska jos kulta oli jo käytännössä menetetty niin taistelutahtoa kehiin ja kohti himmeämpiä mitaleja.
Harjoitukset menossa normaalimäessä Sapporossa.
Arttu Lappi 89 m. Dimitry Vassiliev 96.5 m Lavalta 7. Voi voi niitä tuulia.
No nyt olisi nuo tuulet jo kohillaan mutta havin kynttilää lisää pohjaan Arttulle.
Lavalta 9. Arttu Lappi 98.5 m nopeus 80.8 km/t.
Dimitry Vassiliev 98.5 m nopeus 81.4 km/h.
Herkkä laji ja vähästä olisi enään kiinni. Molemmilla Suomalainen voitelija nimi vaan eri.