Heipsan
Auttakaa blondia.
Olen myymässä kerrostalo-osaketta yksityisesti sekä autokatosta. Autokatos on omilla osakenumeroilla ja myydään omalla kauppakirjalla.
Saatiin kokonaishinta sovittua ostajan kanssa, mikä on XX ja sisältää asunto-osakkeen ja autokatososakkeen.
Nyt pitäisi määrittää hinta autokatososakkeelle. Meinasin laittaa saman hinnan (olen perustajaosakas ja asunto-osakeyhtiö oli ns RS-kohde), ettei mene myyntivoitosta veroa.
Ostaja väittää, että ei voi laittaa niin alhaista hintaa autokatos-osakkeelle, koska markkinahinta alueellamme on yli tupla.
Verottaja voisi muka katsoa autokatoksen lahjaksi ja minä joutuisin maksamaan myös jotain mätkyjä, höpisi jotain 75% säännöstä.
Onko tosiaan niin, että en voi myydä autokatososaketta samalla hinnalla, kuin ostin sen ensimmäisenä omistajana silloin 2.5V sitten?
Asunto-osakkeen myynti ei ole mikään ongelma ja sen myyntivoitosta ei mene veroa. Olenko siis pakotettu myymään tuon autokatos-osakkeen melkein tupla hinnalla ja maksamaan valtiolle voitosta sitten 28% veroa?
Onko jollain linkkiä/tietoa tuosta 75% säännöstä?
tiedoista kiittäen,
Anna
Autokatoksen myynti osakkeen yhteydessä
8
6227
Vastaukset
- halvalla niin
lankeaa lahjavero maksuun eli sen kaiketi maksaa ostaja. Teille ei tule voittoa koska myytte samalla millä sen saitte. Kun merkkaatte hinnan suuremmaksi niin te taas joudutte maksamaan voitosta veroa.
Kun kokonaishinta sovittu niin nyt täytynee puolittaa tuo vahinko vai miten???
Siis 75 % pitää periä käyvästä hinnasta eli 25 % alella saa myydä. - sekavaa
kyselyä.
- autokatos
kuitenkin mennä asunnon mukana myös voitolla myytynä verovapaasti? Pitää kysyä verottajalta.
Talon mukana myyty tontti, autotalli ja rantasauna jne menee ilman voittoveroa! - ile hki
En ymmärrä miksi pitäisi laittaa autokatokselle korkeampi hinta koska ostaja maksaa varainsiirtoveron kokonaissummasta jonka olette jo sopineet, näin ollen ei ole merkitystä autokatoksen hinnalla.
Tuskin verottaja puuttuu autokatoksen hintaan jos se on lähes sama kuin mutama vuosi sitten.
75 % sääntöä en ole kuullut mutta sen tiedän että vero on 28% myyntivoitosta.
Sis yksinkertaista on laittaa hieman korkeampi hinta autokatokselle kuin muutama vuosi sitten ja maksaa siitä pieni myntivoittovero.
Kuten edellä jo mainitsin niin ostajahan maksaa varainsiirtoveron koko summasta eli kauppahinnoilla ei ole jurikaan merkitystä ostajalle ja mikäli on vielä on ensiasunnonostaja niin veroa ei tarvitse maksaa.
Tilanne on tietysti sama ostajalla tulevaisuudessa kun myyvät osakkeet uudelleen niin autokatoksen hinta on taas tapetilla.
t. ile LKV- logiikanne
Miksi ette ottaisi sitä hintaa, minkä saatte ja maksaisi siitä sen 28%.
Eli esimerkinomaisesti, oletta maksaneet 1000, nyt saatte 2000, veroa menee 1000:sta ja teille jää 720 käteen, minulle kyllä kelpaisi erotus. - myytävänä
kaksi eri tavaraa ja jos verottaja katsoo ne erikseen myyntivoiton suhteen niin maksu pamahtaa päälle. Kukapa se veroja mielellään maksaa.
- Båten Anna.
Hei
Kuulin lisää, että verottaja voi katsoa, että käypä arvo ei täyty ja silloin syntyy luovutusvoittoa lahjanluontoisesta luovutuksesta.
Mutta kyllä tuntuu hullulta.
Tietysti myisin samalla hinnalla, kuin ostin, koska en halua maksaa veroja myyntivoitosta. Mutta jos sitten mätkähtääkin lahjavero minulle tai ostajalle?
terv,
Anna- xxxxxxxx
Verottaja: "Lahjanluonteinen luovutus. Jos omaisuus luovutetaan vastikkeesta, joka on ENINTÄÄN kolme neljäsosaa (eli se 75 %:n sääntö) omaisuuden käyvästä arvosta, omaisuuden luovutus jaetaan vastikkeelliseen ja vastikkeettomaan osaan eli katsotaan osittain lahjaksi.
Vastikkeellisesta osasta saatu voitto lasketaan tällöin siten, että myyntihinnasta tai muusta vastikkeesta vähennetään vain yhtä suuri suhteellinen osuus omaisuuden
hankintamenosta kuin on vastikkeen suhteellinen osuus omaisuuden käyvästä arvosta."
Jos esimerkiksi autokatoksesi hankintameno on ollut 1000 euroa, myyt sen nyt 1000 eurolla ja käypä arvo myyntipäivänä olisikin 2000 euroa, voitto lasketaan siten, että myyntihinnasta 1000 euroa vähennetään 1000 / 2000 x 1000 euroa eli 500 euroa. Luovutusvoitto on silloin 1000 euroa ./. 500 euroa eli 500 euroa, josta sinä voit joutua maksamaan veroa. En tiedä mikä on verottajan tulkinta tällaisessa tapauksessa, kun en ole vielä koskaan asuntoa myynyt.
Lahjaveron alaraja on 3400 euroa, eli ainakaan ostaja ei tästä joutuisi mitään maksamaan, vaikka tämä tulkittaisiin lahjan luonteiseksi luovutukseksi, koska kyseessä on sen alittava summa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1786535- 1481794
- 1131578
- 511310
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46992Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢38953Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu96933Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5859Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan241835- 41809