Minun ongelmani on koirani joka on viime aikoina tullut erittäin mustasukkaiseksi minusta. Kun menen nukkumaan se tulee minun viereen eikä päästä poikakaveriani siihen. Se murajaa ja kerran se jopa puri poikakaveriani. Koirani on sekarotuinen uros 2 v. Tälläistä taipumusta ei ollut aluksi. Mitä teen ettei tämä enää pahentuisi?
Mustasukkainen koira
marjatta....
5464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
enää sängyssä. laita sille peti toiseen huoneeseen, ja portti makkarin oveen, ettei pääse yölläkään hiipimään sänkyyn. koirasi selvästi yrittää yletä lauman arvojärjestyksessä poikakaverisi yläpuolelle.laita asialle stoppi!
edellinen kirjoittaja.
Sinä olet johtaja ja määräät kuka sängyssäsi nukkuu.
Koiraa ei tarvi, eikä saa kohdella väkivaltaisesti, vaan määrätietoisesti koira pois sängystä. Meillä ei koirat nuku makuuhuoneessa. Jo pienestä asti oppineet nukkumaan omalla paikallaan toisessa huoneessa.
että on arvojärjestyksessä aina alimmaisena. Kuten edellisetkin kirjoittajat olen samaa mieltä siitä että koiran nukkuminen tapahtuu tästä lähtien muualla kuin makuuhuoneessanne. Koira voi aluksi kapinoida ja ulista muutaman yön, mutta varmasti sopeutuu nopeasti. Älä missään nimessä anna periksi sen ressukkamaiselle esitykselle, minkä avulla se todennäköisesti yrittää päästä takaisin makkariin.
Miten koirasi kulkee ovista sisään ja ulos. Se on tapa opettaa koiralle kuka on johtaja. Eli koira kulkee aina viimeisenä ovesta eikä rynni ekana. Lisäksi koiralle on hyvä opettaa ettei se saa syödä ennenkuin siihen annetaan lupa. Pieniä toimintoja, mutta suuri vaikutus koiraan.
Millainen ote poikaystävälläsi on koiraan? Totteleeko koira häntä. Kannattaa opettaa koirasi tottelemaan myös poikaystävän käskyjä. Aloittakaa ihan peruskäskyistä ja muistakaa palkita heti oikeasta toiminnasta.
olen samaa mieltä tuosta sänky hommasta mutta jos välttämättä haluat että se nukkuu sänkyssäsi niin silloin kun poikaystäväsi tulee teille ja koira sängyssä ja itsekkin olet siinä jos koira alkaa murista niin laske se heti alas sängystä se on niinkuin rangaistus murisemista että huonosta käytöksestä pääsee lattialle.
ja murinan aikana voit jutella koiralle rauhallisesti ja otat kontaktin koiraan ja yrität saada myös koiran saamaan kontatktin sinuun.ja jos murina jatkuu sängystä koita poia se on rangaistus huonosta käytöksestä
lukea johtajuusongelmasta http://www.multisoft.fi/koiraneuvola muistaakseni oli oikea osoite, mutta jos ei niin koiraneuvola nimellä pitäisi löytyä. Ja ohjelmassa koirani vai minä? oli samanlainen tapaus.