täytyy kysellä, mitä juomista voin antaa vauvalle, rintamaidon lisäksi, keitettyä vettäkö???
Niin ja jos olette saaneet opiskelun aikana lapsen, miten olette pärjänneet taloudellisesti?
täytyy vielä todeta että minulla ei vielä ole lapsia, vasta ens. tulossa....
Niin ja jos olette saaneet opiskelun aikana lapsen, miten olette pärjänneet taloudellisesti?
täytyy vielä todeta että minulla ei vielä ole lapsia, vasta ens. tulossa....
Vastaukset 9
Vanhimmat
niin, keitettyä vettä voi antaa,jos tarvii ja jos lapsi huolii. Mulla on 2 poikaa, eikä kumpikaan ole koskaan juonut tuttipullosta mitään, ei siis suostuneet. Toinen ei huolinut edes nokkamukia vaan alkoi juoda kulauksia suoraan tavallisen lasin reunalta, sitten kun osasi istua syöttötuolissa. Siihenasti ei auttanut kuin tissillä vaan, tai lusikalla!
Opiskelusta ja vauvasta yhtäaikaa ei ole kokemusta, mutta siitä on, että ite olin äitiyslomalla ja mies armeijassa ja siitä vaan päivä kerrallaan mentiin. Tsemppiä!!
Heips!
Ajattelin nyt vastata kun kyselit tosta opiskelun aikana saadusta lapsesta!
Niin eli:Mulla on 3kk ikäinen tyttö ja koulu kesken...Vuoden pituinen äippäloma tässä meneillään ja toimeen tullaan ihan hyvin!Valitettavasti täytyy kaikkien kauhuksi todeta että sossussa käydään =),eikä sieltä nyt mitään hirveitä summia saa...mutta..mutta..tuntuu että rahat riittää paremmin kuin silloin kun vauvaa ei vielä ollut!
Anteeksi tais olla hiukan sekava kirjotus mutta pointti oli se että me ainakin tullaan ihan hyvin toimeen!
Jos haluat jutella lisää niin mailaappa mulle!
Niinpä niin eli keitettyä vettä voi juottaa, mutta se pitää muistaa vaihtaa ainakin kerran päivässä. Meillä kyllä vettä juotiin pullosta heti kun synnäriltä kotiin päästiin, kesä kun oli. Olen kuullut myös että korvike saattaisi janottaa enemmän kuin luomumaito.
Ja opiskelusta sen verran, että viimenen vuosi on ammattikorkeakoulussa meneillään enkä ole töitä äitiysloman jälkeen tehnyt. Sossuun ei oo tarvinnu mennä, miehen palkalla ja Kelan rahoilla on ihan hyvin pärjätty. Lapsille on onneksi hyvin saatu vaatteita ja muita tarvikkeita sukulaisilta ja tutuilta, ei oo tarvinnu niihin paljoo rahaa pistää.
Ei sitä vettä tarvitse keittää.
tarvitsee vesi keittää ja antaa jäähtyä, ilman muuta!!
meillä poika ottanut aika mukavasti vettä. moni vauva ei kuitenkaan vedestä pidä, mutta tekee vauvallekin hyvää saada raikasta vettä välillä. ei maito janoa poista!
tultiin pari päivää sitten kätilöopistolta synnyttämästä ja siellä kysyttiin asiaa useammalta. Vastaus oli ettei tartte keittää. Ja antoivatkin vauvallemme korkista raanavettä kun ei malttanut aina heti rintaa imeä. Niin no maailman puhtainta vettähän täällä raanasta tuleeki... ja mietinkin tuossa että me suomalaiset pidetään hygieniaa liikaa yllä, rintaa imevällä vauvalla pitäisi olla vastustuskyky kovimmillaan ja mitä siitä tulee jos liikaa hössätään; varmasti tulevat sairaaksi helpommin myöhemmin... mutta valintoja kaikki tekee kohdallaan!
..kyllä pienen vauvan vesi on keitettävä, isompana eri asia!
Kaivovedestä en tiedä, mutta raanavettä ei tarvitse keittää edes vastasyntyneelle, uskoisit jo. 15 vuotta sitten, kun esikoiseni syntyi, annettiin vielä sellainen ohje, että vesi olisi keitettävä, mutta sen jälkeen olen saanut vielä neljä lasta, joille vettä ei ole neuvottu keittämään enkä ole keittänyt. Mitään tauteja ei vedestä ole tullut. Sitä paitsi äidinmaito vie janonkin, joten vesi ei ole mitenkään välttämätön.
Kyllähän Meille tulee vauva-opukset ja muut vihkoset neuvovat keittämään veden, mutta olettaisin, et ohje on sen vuoksi, et kaikilla ei tuu puhdasta johtovettä..
Eikä niitä opuksia tarvi ihan kirjaimellisesti ottaa ;) Nykyään osa lapsista sairastelee juuri sen vuoksi paljon, et niitä on pidetty pumpulissa, eikä vastuskykyä oo silloin minkään vertaa! Eiköhän tuo kokemus oo paras opettaja, uskotaan me nuoremmat noita konkareita. =)