Täysin integroitu astianpesukone

Miten kiinnitetään irtosivu päädyssä olevaan integroituun astianpesukoneeseen.
41462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ne ei tule toisiinsa kiinni.

Äänestä
  • ,täytyykö sille levylle tehdä jotkut kiinnikkeet koska yläpuolella on kivitaso ja levyssähän ei ole mitään porauksia.
    Voiko sen kiinnittää esim kulmaraudoilla lattiaan ja seinään.

    Äänestä

  • sitten kirjoitti:

    ,täytyykö sille levylle tehdä jotkut kiinnikkeet koska yläpuolella on kivitaso ja levyssähän ei ole mitään porauksia.
    Voiko sen kiinnittää esim kulmaraudoilla lattiaan ja seinään.

    Juu, mä tein juuri niin. Tasoa kantaa toiselta puolelta allaskaappi, astianpesukoneen taakse laitoin seinään kiinni yhden kulmaraudan. Tason alla viimeisenä on irtoseinä, joka myös osaltaan kantaa tasoa. Se integroitu pesukone sitten on työnnettynä tähän irtoseinän ja allaskaapin väliseen tilaan. Pesukone kiinnitetään vielä pienillä ruuveilla sivulta kiinni irtoseinään ja allaskaappiin.

    Mulla tuli vielä kiva irtoseinä, kun normaalin valkoisen mdf levyn sijaan myyjä keksi ehdottaa että askartelen sen irtoseinän 60x90 kaapinovesta, joka siis samaa sarjaa kuin muutkin kaapin ovet. Jokusen millin sitä piti lyhentää, ja justeerata hiukan vinoon lattiaan sopivaksi, mutta lopputulos täydentää kivasti keittiön kokonaisilmettä.

    Äänestä

  • sitten kirjoitti:

    ,täytyykö sille levylle tehdä jotkut kiinnikkeet koska yläpuolella on kivitaso ja levyssähän ei ole mitään porauksia.
    Voiko sen kiinnittää esim kulmaraudoilla lattiaan ja seinään.

    Niin, se irtoseinäkin on mulla kiinni kulmaraudalla siinä ylläolevassa tasossa (puuta), ja voisihan sen laittaa myös seinäänkin. Kuitenkin kun mulla se myös kantaa tasoa, en ankkuroinut sitä enää lattiaan kiinni, vaan luotan, että se paino kyllä pitää seinän paikallaan. Ja kun vielä laitoin kevyen silikonin lattian ja seinän rajaan, niin luotan että se rakennelma kestää paikallaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rosenlew kirjoitti:

Miten kiinnitetään irtosivu päädyssä olevaan integroituun astianpesukoneeseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu