malli GF 1401, mahdollisesti 70-luvulta.
Pakastinpuoli tuntuu toimivan ok, mutta jääkaappipuolella lämpötila 7-8 astetta, vaikka säätöpyörylä maksimissa eli viitosessa.
Onko menossa hajalle, vai onko säätöpyörylän käytössä jokin niksi?? Mitään ohjekirjasta ei ed.omistaja ollut säilyttänyt.
Hökötys on niin kompaktisti sisäänrakennettu, että taaksekaan ei pääse pölyjä poistelemaan, vaikka tietysti pitäisi.
Hermostuttaa noin lämmin jääkaappi!
Indesit jääkaappipakastin
5
3369
Vastaukset
- TT-Citikka
Jos tuo jääkaappi on jokseenkin 70-luvulta, niin on kyllä kestänyt nyt jo aika hyvin. Ja sitäpaitsi on niin energiasyöppö, että ei kun vaihtoon. Siis jos asunto on oma, vuokraversiossahan se kuuluukin sitten vuokranantajalle se päätös. Mutta kyllähän se kylmemmäksi pitää saada - siis korjaukseen tai vaihtoon anyway (itse en kyllä tuollaista enää korjaisi)
- kummastelija
Oma asunto kyllä ja haluaisimmekin ostaa uuden. Yks iso ongelma vain, että miten h:tissä tuon hökötyksen saa ulos tuosta kehikostaan ja kuka sen tekee. Jos ostoliike tuo uuden jääkaapin meidän keittiöön, niin ei kai ne rupea purkamaan noita h:tin kehikkosysteemejä, jotta uuden saisi siihen tilalle. En yhtään tiedä, miten tällaiset asiat hoituvat - apuaaaaa!
- TT-Citikka
kummastelija kirjoitti:
Oma asunto kyllä ja haluaisimmekin ostaa uuden. Yks iso ongelma vain, että miten h:tissä tuon hökötyksen saa ulos tuosta kehikostaan ja kuka sen tekee. Jos ostoliike tuo uuden jääkaapin meidän keittiöön, niin ei kai ne rupea purkamaan noita h:tin kehikkosysteemejä, jotta uuden saisi siihen tilalle. En yhtään tiedä, miten tällaiset asiat hoituvat - apuaaaaa!
Oiskos jottain tuttua, joka ymmärtää tuollaisten rakenteiden päälle? Ei tuu muuta mieleen...
- -rakennettu?
Jos se ei ole joku kalusteisiin integroitu malli, niin vetämällä se pois lähtee. Tuskin noin vanha mikään erikoismalli olisi ja todennäköisesti takareunassa on jopa pyörät. Tyhjennät ja vaikka ovesta kiskot, jos parempaa tartuntapaikkaa ei löydy..
- kummastelija
Ei saa vetämällä yhtään minnekään!! Tämähän se yllättikin, kun entisen asunnon jääkaappipakastimen vaihto oli NIIN helppo NIIN helppo homma - edellinen vedettiin paikaltaan ja uusi laitettiin sijalle.
Olen yrittänyt googlailla ja tullut siihen tulokseen, että tämä on kai sitten tällainen ns integroitu, sisäänrakennettu; tässä on myös samanmerkkinen (Indesit) sähköuuni, jonka päällä taso, jonka päällä levytaso. Sekin pitäisi jotenkin saada vaihdetuksi, kun yks pikkulevyistä on käsittämättömän hidas.
Pitääkö tässä joku remonttireiska löytää jostakin, vai millainen instanssi näitä tekee????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195963
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263734- 822587
- 392111
- 331892
- 451868
- 1071765
- 211656
- 271502
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331448