Teillä joilla on astma, niin miten hyvin saatte nukuttua yönne? Iskeekö ahdistava olo juuri silloin, kun pitäisi nukkua?! Itselläni on hieman tällaisia ongelmia joskus.
Astmaatikko
Ahdistaako?
5954
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jospa nyt olis nimimerkki ja otsikko oikein päin :)
Jos astmalääkitys on kohdallaan, mitään öistä ahdistusta ei tule, sen enempää kuin muitakaan astmaoireita. Lääkityksen tarkoitus on nimenomaan pitää astma oireettomana. Aamuöiset heräilyt yskään ja hengenahdistukseen kertovat hoitamattomasta astmasta.
Lääkityksesi on väärä tai annostus liian pieni, jos tällaista esiintyy. Kannattaa ehdottomasti hoitaa kuntoon, tai vanhemmiten on vaikeuksia edessä.
ei kyllä tapahdu,.
paitsi joss sulla on eläin (karvainen).
sulla on joku toinen ongelma.
Ihmisillä on hyvin erilaisia astmaoireita ja toisilla astma oireilee huomattavasti enemmän (tulehdustila keuhkoputkessa on pahempi) kuin toisilla.
On uskomatonta kuinka jotkut sanovat ettei astmaatikko voi saada oireita siitä tai tästä tai etteivät oireet voi olla sellaisia tai tällaisia ainoastaan sen perusteella ettei heilläkään tai heidän tutuilla astmaatikoilla ole näin.
Jotkut astmaatikot voivat esimerkiksi polttaa tupakkaa, toisille pienikin määrä tupakansavua voi aiheuttaa hengenvaarallisen kohtauksen, eikä tämä ole ainoastaan lääkityksestä kiinni.
Lukemani perusteella useilla astmaatikoilla on oireita etenkin yöllä ja illalla/aamulla. Mutta lääkityksellä tottakai voidaan oireita vähentää tai poistaa, niinkuin joku jo sanoikin.
Keski-Suomen Allergia ja astmayhdistyksen sivuilta (http://personal.inet.fi/yhdistys/allergia-ja.astmayhdistys/astma.htm):
Elintoiminnoilla on vuorokautinen rytmi ja keuhkojen toiminta on luontaisesti heikoimmillaan aamuyöllä. Astmassa tämä korostuu: aamuyöllä limakalvojen tulehdus pahenee ja keuhkoputket ahtautuvat. Kun astmaa hoidetaan, rytmi tasoittuu.