Verenpaineystävällinen liikunta?

Pahasti pelästynyt

Mikäs liikuntamuoto olisi nyt hyvä, kun minä odotan tässä jatkokäyntiä ensimmäisen aika hurjan lukeman jälkeen?

Elikkäs verenpaine oli 185/120. Sama kummallakin mittauksella. Lopetin tupakanpolton seinään, samoin kahvinjuonnin ja kaiken mahdollisen, mikä voi nostaa verenpainetta. Sain lääkärille ajan kahden viikon kuluttua maanantaiksi, joten siksi aikaa pitäisi kehitellä varovaista liikuntaa.

Pelottaa ihan oikeasti. Nyt siis on paineet niin korkeat, että pitää oikeasti nukkua paljon, olla varovasti ja olla kiihtymättä liikaa?
Miten muut olette selvinneet näin kovien paineiden kanssa? Minua pelottaa aika tavalla!

Ikää on kuitenkin jo 38 ja olen ehtinyt tupakoidakin puolisen askia päivässä sellaiset 15 vuotta. Muutamankin kerran elämässä tässä vuosien varrella on paineet olleet koholla sellaista 160/90 tai sitä luokkaa, mutta olen ollut aina seurannassa. Pahempia lukemia ei ole ennen näkynyt, pahin minkä muistan, on 170/95.
Jostain syystä minua on pidetty tarkkailussa jo 10 vuotta. Kuulemma lääkkeitä ei määrätä kuin äärimmäisessä hädässä.

Olen elänyt muuten ihan kunnollisesti: liikkunut, syönyt lähinnä salaatteja ja meren antimia. Välillä naudan rasvatonta lihaa. Kalaöljyä ja kasvisöljyä.

Nyt sitä uutta aikaa odotellessa pelkään jopa hengästymistä, saatikka mitään sellaista, mikä voisi aiheuttaa painetta päähän tai sydämeen. Liikunta kuitenkin olisi hyväksi. Mitä te muut olette hurjien paineiden kanssa uskaltaneet harrastaa?

4

880

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hermoilematta

      Niin, ensinnäkin sellainen juttu, että yritä rauhoittua ja olla pelkäämättä liikaa. Tiedän että se on helpommin sanottu kuin tehty - itse olen saanut tuon saman neuvon viime vuosina monta kertaa. :) Rauhoittuminen olisi tärkeää siksi, että stressi nostaa paineita entisestään.

      Onko sulla verenpainemittaria kotona? Kannattaisi ehkä hankkia, jos ei ole. Kotimittauksessa lukemat on usein selvästikin matalammat kuin lääkärin mittauksessa (ilmeisesti tuo 185/120 oli just lääkärin mittaama lukema), koska lääkärillä käynti aiheuttaa aina jonkin verran jännitystä ja se näkyy lukemissa.

      Ilmeisesti syöt jo terveellisesti, ja tuo tupakanpolton lopettaminen varmasti laskee paineita. Liikunnaksi suosittelisin sulle kävelyä. Ei mitään reuhtomista, vaan 30-60 minuutin kävelylenkki omaan tahtiin joka päivä. Se rentouttaa.

      Olen vähän eri mieltä tuosta, että lääkkeitä määrättäisiin vain äärimmäisessä hädässä. Mä aloitin (miedon) verenpainelääkityksen just pari viikkoa sitten, ja asennoidun siihen niin että sen ansiosta vältyn (toivottavasti) tulevaisuudessa infarktilta. Ei korkeat lukemat heti tapa, ei ainakaan nuorta perustervettä ihmistä, mutta jos verenpaine on vuosikausia koholla eikä sitä hoideta, niin kyllä se jälkensä jättää. Jos joku on nyt sitä mieltä että mä puhun täyttä puppua, niin korjatkaa toki, mä olen vain tällainen maallikko. :)

      Itse olen 31-v. nainen, ja vähän protestoin tuota verenpainelääkityksen aloittamista vastaan, koska mä voin mielestäni ihan hyvin. Alapaine oli kuitenkin jatkuvasti yli 90, joten lääkäri määräsi lääkkeen. Pakko myöntää, että olo on nyt paljon parempi: virtaa on enemmän ja mieli on iloisempi. Poikaystäväkin sanoi just että mä en ole enää yhtä kiukkuinen kuin ennen. :D Olen myös alkanut käydä joka päivä muutaman kilometrin lenkillä, ja yritän päästä tästä liikapainosta eroon - tavoitteenani se, että mun ei tarvitsisi syödä tuota lääkettä loppuelämäni ajan.

      Yritä tosiaan nukkua pitkiä yöunia ja tehdä jotain kivaa, että vähän rentoutuisit. Ja lähde kävelylle. :)

    • Painetta piisaa

      Näköjään hyvin erilaisia hoitonäkemyksiä ja -käytäntöjä. Minulla ei kovin pitkään katseltu jatkuvasti korkeana keikkuvia paineita. Kokenut tk-lääkäri totesi, että hoito on syytä aloittaa, koska toimivan lääkkeen tai lääkyhdistelmän löytyminenkin voi viedä oman aikansa. Näin nykyään usein toimitaan, eikä kyseessä siis tarvitse olla mikään 'äärimmäinen hätä'. Tuttavissani on muutoin hyväkuntoisia alle viisikymppisiä, joilla on jo vuosia olleet verenpainelääkkeet käytössä, koska on riskialttiimpaa olla hoitamatta jatkuvasti koholla olevia paineita.

      Lääkärikäynti varmaan tuo selvyyttä sinunkin tilanteeseesi. Noin korkeilla lukemilla on selvää, että pelkästään elintapamuutokset eivät riitä tai auta. Osa ihmisistä erheellisesti syyllistelee itseään korkeista paineistaan, ja kokee lääkityksen aloittamisen jonkinlaisena epäonnistumisena. Aivan turhaan.

      Hirveästä rehkimisestä korkea paine ei tykkää. Rauhallinen pitkäkestoinen happiliikunta on hyvästä, samoin vesiliikunta ja venyttelyt sekä 'meditatiiviset' lajit kuten esim. jooga. Tärkeintä on, että sitä liikuntaa tulee harrastettua joka päivä kunnon ja voinnin mukaan, vaikka pieninäkin annoksina.

      Ihmettelen kovasti todella tuollaisia 10 vuoden tarkkailuja. Itse pääsin sen kokeneen lääkärin kautta tiettyyn tutkimusseurantaryhmään mukaan, ja sain itselleni ilmaiseksi verenpainemittarinkin. Näin kotiseuranta onnistuu mukavasti, eikä tarvitse arvuutella missä mallissa paineet milloinkin ovat. Se sopivan lääkeyhdistelmän hakeminen ja kokeilu onkin sitten ollut taas operaatio sinänsä... kun on vielä tullut tehtyä jossain vaiheessa tiettyjä omia "kokeiluja" niiden rohtojen kanssa.

    • Riitta-Liisa

      Ei tarvi pelätä noin kamalasti. Ainakaan tupakanpolton lopettamisen jälkeen. Ennen tupakoinnin lopettamista sulla oli aihetta pelätä paljon enemmän. Nyt olet jo voiton puolella kun olet "herännyt" huolestumaan ja huolehtimaan itsestäsi.

      Jos et ennen ole liikkunut ala nyt liikkumaan, mutta aloita rauhallisesti. Jos olet ennenkin liikkunut jatka sitä, voit lisätäkin. Suolat ja kovat rasvat minimiin, "rehuja" ja täysjyväviljaa jne. tilalle. Siis näitä perusasioita, jotka tiedätkin.

    • sickness

      korkeimmat arvot minulla olivat 150/85 ja siihen jo määrättiin lääkitys, sinulle se olisi pitänyt määrätä jo aikoja sitten!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2331
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      27
      1085
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      932
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      105
      930
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      597
      887
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      770
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      664
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      656
    Aihe