paljon vai vähä?

Onko se paljon vai vähän jos juo tollasesta isosta (ei litran vaan se keskikoko) Leijona viima pullosta illan aikana 3/4 -osaa?

En jos siitä ei tuu edes pahemmin juovuksiin? Eikä oo krapulaa seuraavana aamuna?
111003
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Vähän ja paljon. Isosti ja pienesti. 3/4-osaa kolmen vartin pullosta..hmmm.
Sinulle se oli pienesti, kun olet jo kehittänyt kunnon toleranssin, eli olet alalla treenattu.
Joku toinen olisi sammunut. Ja vielä useammat olisivat olleet kunnon kännissä.
Se vaan tiedoksi, että kova viinapää ei monia vuosia kestä jos tulee ylikuntoa.

Äänestä

Eli juot pullon mietoa viinaa illassa?
Ei se paljoa ole jos juot muutamia kertoja kuussa tai perjantaisin.
Ei tuollaisesta määrästä tuu känniin kuin aloittelijat, juot siis enenpi kuin olisi suotava jos se ei purase.
Harvennappa Alkossa käyntiä niin sitten alkaa se viinan syvin olemuskin palaamaan muistoihin; miedostakin viinasta saa kännin ja kohmelon kun ei koita hankkia niitä päivittäin!

Niinno, votka on nelkytprossaista, muut mehuja.

Äänestä

Tuollainen määrä Leijona-viinaa isoon ruhoon >90-100 kg on vähän, ja pieneen ruhoon

Äänestä
  • Tuollainen määrä viinaa isoihin aivoihin ei paljon,
    mutta pieniin aivoihin melko paljon. (:-O

    Äänestä

  • ana-logiikka kirjoitti:

    Tuollainen määrä viinaa isoihin aivoihin ei paljon,
    mutta pieniin aivoihin melko paljon. (:-O

    Ihmisien aivojen koossa ei ole juurikaan eroja painossa ja tilavuudessa. Siinä on tietysti isoja eroja, miten niitä käytetään, vai käytetäänkö ollenkaan.
    Joten viinamäärä/aivojen koko suhteutus ontuu.
    Ruhon elopainossa sen sijaan on yli 100 kilon eroja, ja sitä ruhoahan se Leijonakin viskoo, pientä enemmän, mutta iso kaatuu kovemmin.

    Äänestä

yksi annos vastaa leijonaa 4.8cl (= 4cl kossua)
joit 3/4*70cl = 53 cl
sait 53/4.8 = 11 annosta

kertakäytön ylärajana miehille pidetään 7 annosta riippuen tietysti juoma-ajasta. Olen itse huomannut, että tosta rajasta kannattaa pitää kiini.

Äänestä
  • Jos sen 11 annosta juo 25 tuntiin, niin silloinhan se kovin känni siirtyy jo seuraavan vuorokauden puolelle, eli laskettuna 5,5 annosta/vrk - siis alle kertakäytön ylärajan 7 annosta.
    Siis aivan turvallista, jos oikein ymmärsin siis..

    Äänestä

  • Ole ottanut näihin kerta-annoksiin kantaa mutta kuka nuot oikein laskee ja mihin ne perustuu? mun jakeluun ei mene "yläraja" eikä kerta-annos jne. Ja onko muissa huumeissa samanlaisia kerta-annoksia? Olisin kiitollinen asiallisesta vastauksesta.

    Äänestä

  • old_profile_16907 kirjoitti:

    Ole ottanut näihin kerta-annoksiin kantaa mutta kuka nuot oikein laskee ja mihin ne perustuu? mun jakeluun ei mene "yläraja" eikä kerta-annos jne. Ja onko muissa huumeissa samanlaisia kerta-annoksia? Olisin kiitollinen asiallisesta vastauksesta.

    Jo vuosia on toitotettu, että pysyäkseen terveenä, ihmisen pitäisi juoda joka päivä vähintään 2 litraa vettä.
    Ruoka-aineistakin löytyy vastaavia ala-arvoja.
    Niitä kun alkaisi kautta linjan noudattamaan, pitäisi ensin muuttua norsuksi.
    Ihminen on vaan sellainen kädellinen, että haluaa olla kaikki tietävinään, ja tässäkin luulee tietävänsä vahingollisuuksien rajan.
    Sellaisia yleispäteviä raja-arvoja ei ole olemassakaan.

    Äänestä

Kun juot koko pullon tiiviiseen tahtiin, voit sen jälkeen höhötellä koko maailmalle. Helppoa, ja vaivatonta. Ei tuu krapulaa ei. Höhöhöö!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


höhöö_123 kirjoitti:

Onko se paljon vai vähän jos juo tollasesta isosta (ei litran vaan se keskikoko) Leijona viima pullosta illan aikana 3/4 -osaa?

En jos siitä ei tuu edes pahemmin juovuksiin? Eikä oo krapulaa seuraavana aamuna?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu