mitä tarkoittaa?

mitä tarkoittaa:v-tec,doch ja twincam?
6690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

V-tec = Variable Valve Timing and Lift Electronic Control
Eli venttiilien aukioloajan säätöjärjestelmä..

DOHC ja Twincam = 2 nokka-akselia
DOHC = Dual OverHead Camshaft

Hondan V-Tec on samantyyppinen kuin esim Toyotan VVT-i

Äänestä
  • Mutta sillä erolla että Hondalla oli se käytössä yli 10v. ennen Toyotaa.

    Äänestä

  • Muuten ihan totta. mutta hondan v-tec ja tojon vvt-i ei ole ollenkaan samoja systeemejä, kumpikin on mulla ollut, tojossa säädetään vain imuventtiilien ajoitusta, kun taas hondassa yritetään säätää imuv. aukioloaikaa.

    Äänestä

  • ---------------------------... kirjoitti:

    Mutta sillä erolla että Hondalla oli se käytössä yli 10v. ennen Toyotaa.

    eikös jo 91-mallin hb civicissä ollut tämän tapainen systeemi,VT-i...

    Sehän jäi tosin saksanmaalle pääosin,suomessa ei liene juurikaan tätä EE9-mallia...

    Äänestä

  • nipponisti kirjoitti:

    Muuten ihan totta. mutta hondan v-tec ja tojon vvt-i ei ole ollenkaan samoja systeemejä, kumpikin on mulla ollut, tojossa säädetään vain imuventtiilien ajoitusta, kun taas hondassa yritetään säätää imuv. aukioloaikaa.

    niin muuten onkin,toiminta eritavalla..no tehoa ja vääntöä nostava vaikutus kuitenkin x)

    Äänestä

  • nipponisti kirjoitti:

    Muuten ihan totta. mutta hondan v-tec ja tojon vvt-i ei ole ollenkaan samoja systeemejä, kumpikin on mulla ollut, tojossa säädetään vain imuventtiilien ajoitusta, kun taas hondassa yritetään säätää imuv. aukioloaikaa.

    VTEC taisi tulla jo 80-luvun lopulla CRX:n? Toyotan VVT on tosiaan simppelimpi kuin VTEC, vaikka sitäkin on muistaakseni tänä vuonna kehitetty lisää. Mutta onko BMW:n kaksois-VANOS ja Valvetronic lähempänä VTEC-II:a? Valvetronichan kai korvaa kaasuläpän ja tuo kaksois-VANOS muistuttaa perus-VTEC:iä, joskin sen saa vain 6,8 ja 12 sylinterisiin BMW:n moottoreihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


riejulööver kirjoitti:

mitä tarkoittaa:v-tec,doch ja twincam?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu