Onko kellään tieto millainen juhlapyhä Madeiralla on 25.4 vietettävä "liberty day"? Onko kaupat ym. kiinni? Onko taxeissa sunnuntai taksat?
Olis kiva tietää etukäteen kun ko. pyhä sattuu reissumme ajalle!
Olis kiva tietää etukäteen kun ko. pyhä sattuu reissumme ajalle!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olimme Algarvessa viime vuonna tuohon aikaan, Miltään isolta pyhältä se ei näin ulkopuoliselta tuntunut, paikallisilla vapaa päivä. Kaupat oli kyllä kiinni mutta ravintolat auki. Illalla ilotulitus.
Näyttää olevan "yleinen vapaapäivä" eli ravintolat varmaan auki.
Tapahtumakalenterissa ei ole tuolle päivälle mitään ohjelmaa Funchalissa, mutta onhan ed. viikonvaihteen kukkaiskarnevaalin menot tarjolla.
25.4. on Portugalissa vallankumouksen muistopäivä, silloin on kaupat kiinni. Ravintolat on kyllä auki !
Kauppojen aukiolosta ei voi aina kovin tarkkaan tietää, saattaa olla nykyisin turisteja varten jo aukikin - ainakin joku kauppa.
on neillikkavallankumouksen muistopäivä (ja lapseni syntymäpäivä). Portugali siirtyi silloin diktatuurista demokratiaan näin lyhyesti ilmaistuna.
Hassu yhteensattuma, myös minun poikani on syntynyt 25.4. Ihan oikeasti näin on !