Eli millainen on teillä keskikulutus Saabissa?
Itselläni on uusi 1.8 Sportti ja sidin mukaan näyttää pysyttelevän tossa 9.5l tietämillä.Ajoina ollu yli puolet matka-ajoa.
Itselläni on uusi 1.8 Sportti ja sidin mukaan näyttää pysyttelevän tossa 9.5l tietämillä.Ajoina ollu yli puolet matka-ajoa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mul on myös 1.8 sport sedan ja kävin tos viime viikolla ylläksellä ja sid:n mukaan keskikulutus oli 7.4l/100km ja keskinopeus 89km/h reilun 500km matkalta
Ihan kohtuullisesti, lapin reissulla 7,5l ja normaali ajossa kehä 3:n sisäpuolella 8,8l näin talvella siis. Kesärenkailla (ja -ilmoilla) luulisi tipahtavan noista lukemista.
Yllättävän vähän on muuttunut kulutukset kun tuo vanha t16 satanenkin hörppäsi pitkässä 110km/h matka-ajossa talvirenkailla ja talvikelillä 7.4l/100km neljän hengen kuormalla. Ei paha viritetylle kasineloselle turbokoneelle.. :)
Normaalissa kyläajossa tuo nappaa raskaalla jalalla komennettuna yli kymmentä, mutta eihän sitä tehoa ilmasta synny, vai? ;)
Jos kulutusmittariin on uskomista, niin automaatti on nyt lähes 7000 km:n aikana kuluttanut pikkuisen alta kympin. Tosin ehkä hieman yli puolet maantieajoa.
Miksi muuten perusversiossa on köyhäilty siten, että tavaratilassa peräkontin kannen vanhanaikainen sarana on "verhoiltu" muovilla vain vasemmalla puolella ?
Alla 1.8 sportti ja ainakin näin talvella näyttäs 10l menevän seka ajossa.