Vilkasitteko eilisen hesaria? Jätkäsaareen aiotaan rakentaa tuhti slummi neukkukuutioita täyteen, korkeimmat talot 16-kerroksisia.
Hauskinta jutussa oli se, että kun palvelut ovat vieressä, asukkaat eivät muka tarvitse autopaikkoja, ja siksi niitä ei myöskään rakenneta samalla lailla kuin muualle.
Seuraavaksi varmaan kerrotaan, ettei äänieristystäkään tarvitse kiinnittää kovin paljoa huomiota, koska alueelle muuttaa niin paljon heikkokuuloisia vanhuksia.
Hyvin menee, mutta epäilenpä silti, että harva sellainen, jolla on varaa maksaa asunnostaan vaikkapa 5000 euroa/m2, viitsii ruveta tappelemaan autopaikastaan.
Hauskinta jutussa oli se, että kun palvelut ovat vieressä, asukkaat eivät muka tarvitse autopaikkoja, ja siksi niitä ei myöskään rakenneta samalla lailla kuin muualle.
Seuraavaksi varmaan kerrotaan, ettei äänieristystäkään tarvitse kiinnittää kovin paljoa huomiota, koska alueelle muuttaa niin paljon heikkokuuloisia vanhuksia.
Hyvin menee, mutta epäilenpä silti, että harva sellainen, jolla on varaa maksaa asunnostaan vaikkapa 5000 euroa/m2, viitsii ruveta tappelemaan autopaikastaan.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kun kaikki on lähellä, ei autosta ole muuta kuin haittaa. Pari talvea jaksoin minäkin säilyttää autoani kantakaupungissa kunnes totesin, että elämä on paljon helpompaa (ja halvempaa) ilman. Monet ytimessä asuvat tuttavani ovat tehneet saman johtopääöksen. Näin se vain menee.
ihminen, niin en kerta kaikkiaan voi allekirjoittaa lausumaa jonka mukaan Jätkäsaari olisi niin ytimessä että siellä on kaikki tarvittava lyhyen kävelymatkan päässä.
Tällä hetkellä alueella ei kuitenkaan ole mitään toimintaa (eikä sellaista todennäköisesti ole odotettavissakaan muuta kuin peruskauppojen, ja -liikkeiden, kirjaston ja terveysaseman muodossa), ja keskustan huvituksiin on matkaa lähes kolme kilometriä.
mutta eiköhän kutosen ratikkareitti ole helposti vedettävissä Jätkäsaareen.
juttua että tulevat jätkäsaarelaiset saisivat ilmaisen joukkoliikenteen stadin sisällä.
Muutekin juttusi oli yksi iso provo.
Autoa tarvitaan joka tapauksessa mökkeilyyn, matkailuun, sukulaisissa käymiseen, tavaroiden siirtoon, lasten harrastuksiin, jne jne.
Siis aikuiset tarvitsevat.
Ja se auto tarvitsee kuitenkin koko ajan parkkipaikan, vaikka sitä käytettäisiin vain viisi kertaa vuodessa.
Siksi jätkäsaareen eivät varakkaat perheelliset muuta -> näkyy alueen hintojen alenemisena.
Pihtailulinja näkyy satavarmasti myös taloissa. Halpaa neukkupaskaa vaan rakennetaan.
Joukkoliikenne mai äss.
tarvitsee autoa viisi kertaa vuodessa hänen ei todellakaan kannata hankkia omaa. Takseilla ja autovuokraamoillahan nuo hoituvat.
Terv. nimimerkki Kokemusta löytyy
...kyseessä olla inttäjä/pilkunnussija nimeltä santtu?
asunutkaan stadissa tahi ollut varakas. Tämä saatiin viestistäsi selville. Jatka toki kirjoituksia, kenties saadaan muutakin sinusta selville.
Metsään meni typerä arvauksesi, mutta vaikka olisit arvannut oikein, ei se olisi tähän aiheeseen liittynyt mitenkään.
Jees, ihmettelen itsekin mistä maksukykyisiä ja täysijärkisiä ostajia löytyy moiseen sumppuun, noilla hinnoilla.
..tulee kylmä ja tuulinen betonihelvetti. Oikeat palvelut ovat lähinnä keskustassa jonne pitää käytännössä mennä julkisilla.
Toki sekin on parempi kuin Aurinkolahden 'monikultturinen ja värikäs' ympäristö.
Lehdessä kerrottiin, että kantakaupungin tunnelmaa luodaan määräämällä seinät rapattaviksi.
Tsissus sentään mitä skeidaa. Käykääpä katsomassa vaikkapa Pikku-Huopalahtea. Ahtaasti rakennettu hirveän näköinen elementtislummi, ei parkkipaikkoja eikä palveluita.
Asia on juuri niin kuin kirjoitit.
Ja ei kai tuonne muuttavilla tuulareilla olisi enää varaakaan auton ylläpitämiseen, kun kaikki rahat menisivät sen ikilainan maksuun?
että asunto maksaa aina liikaa, mutta auto on aina hintansa väärti? Finninaamaiset tuhnut osoittavat jälleen si8ittajantaitonsa :-)
väittävät.
Kyllähän nykyään myös keskustassa asuvilla perheillä on vähintään se yksi auto, jolla hoidetaan lomareissut ja kuljetetaan sellaista tavaraa, jota on bussissa tai spårassa hankala kuljettaa. Tai sitten sitä käytetään työmatkoihin (monet työnantaja-firmat sijaisevat keskellä peltoa kehätien varrella kun siellä on halvemmat kiinteistökulut). Erikoista ettei tätä tosiasiaa oteta huomioon kaupunkisuunnittelussa, varsinkin jos alueelle halutaan normaali/hyvätuloisia työssäkäyviä perheitä.
Ei kyse ole mistään muusta kuin rahasta. Jos arvellaan, että kämpät menevät kaupaksi ilman autopaikkojakin, niin paikat jätetään tekemättä.
Jos arvellaan, että elementtineukkukuutio kelpaa, niin sellainen rakennetaan.
Siitä ei kakkaakaan välitetä, mikä on tilanne viiden tai kymmenen vuoden kuluttua.
Viranomaisten pitäisi puuttua näihinkin asioihin paljon tiukemmin.