Ostanko 6,5 TD ?

Olen ostamassa (ehkä) 6,5 TD 2000 vania 100tkm ajettu, onko jotain erityistä tutkittavaa / tyyppivikaa?

Millaisia kokemuksia teillä?

Kiitos ja kumarrus jo etukäteen
51017
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

niin ,en ole ihan varma kannattaako laittaa isoa rahaa murheeseen NIMITTÄIN...
Entisenä vastaavan auton omistajana vikalista;
viat korjattu takuuseen,mutta tahtoi aina uusia.
Vikalista;
- 3 kertaa diesel pumppu
- jatkuvia pieniä sähkö ongelmia,penkeisä,peileissä ajo valoissa.
- ohjaustehostin vuoti
- lämmityslaitteen moottori hajosi
- jarrulevyt kului niin jotta täristi
- abs jarrujen kanssa riitti savottaa
- levikesarja ei ole tarkoitettu suomen oloihin...
ne halkeilevat,irtoilevat ja yksi murheen kryyni oli myös tämä sivukoristelista joka pakkasella katkesi (joillakin se on irronnut kokonaan).
- Mittariston pohja kupruili niin jotta nopeusmittarin neula jumitteli aina vähän väliä.
- termostaatit petti vähän väliä joten lämmöt lähes 0 aika usein.
nämä viat oli minun autossa 80 tkm ajettuna.
Miinuksena viellä äärimmäisen kova töinen huoltaa kun joka paikka on niin kamalan ahdas,mutta plussana sanon jotta muutoin todella miellyttävä ajaa ja väkivahva kone,sekä tosi hyvä vaihteisto.

Aloin itse vain kyllästymään kun auto oli normaalikäytöllä jatkuvasti pajalla,ja kun ne viat vain uusiutu koko ajan.

Äänestä
  • -joo todella samaa kokemusta ei ole jenkkivanit suomeen tarkoitettu vaikka ovat hyviä ajaa mutta vanhemmiten aina pajalla jos ei ole varaa ostaa uutta jenkkivania niin ainakin rahoistaan pääsee kun ostaa vanhan vanin.

    ja olen kuullut ettei diesel vanin pannu kestä yli 200.000 km menee kannentiiviste tai jakopää ja vaniin paha tehdä remonttia kun kaikki on konehuoneessa ahtaana ja monessa parisataa tonnisissa on koneremppa tehty ainakin mitä olen myynti ilmoituksia katsonut.

    Äänestä

  • vanimani kirjoitti:

    -joo todella samaa kokemusta ei ole jenkkivanit suomeen tarkoitettu vaikka ovat hyviä ajaa mutta vanhemmiten aina pajalla jos ei ole varaa ostaa uutta jenkkivania niin ainakin rahoistaan pääsee kun ostaa vanhan vanin.

    ja olen kuullut ettei diesel vanin pannu kestä yli 200.000 km menee kannentiiviste tai jakopää ja vaniin paha tehdä remonttia kun kaikki on konehuoneessa ahtaana ja monessa parisataa tonnisissa on koneremppa tehty ainakin mitä olen myynti ilmoituksia katsonut.

    ..kaikkia niitä besserwissereitä, joiden autuaaks tekevät neuvot alkaa sanoilla 'olen kuullut..'? Essonpaarissa kavereiden siskonkumminkaimoilla on noita pelejä ollu aikojen alusta alkaen ja niin paskoja vehkeitä ne on, ettei persaukisella oo varaa muuta kuin kadehtia.. vai?

    Äänestä

  • Niin,ostin vuonna-97 vanin uudenkorin korotetun,ja sillä ajelen edelleen. mittarissa on nyt 230 tkm,ja minusta ollut kyllä varsin luja auto.
    siis pakko myöntää jotta varmaan lähes kaikki Chevrolet autot ovat tavallaan "automiesten" autoja,elikkä niiden päälle tulee ymmärtääkkin jotakin.on minunkin autossa mittarin pohja kupruillut jonka vuoksi nopeusneula tökki,mutta se on varsin helppo korjata. sen verran purat mittarikehyksiä jotta pääset sormin painelemaan mittarin pohjalevyä.(siis sitä levyä jossa numerotkin ovat)se tahtoo hiukan nousta pahkalle nopeusneulan alta. sitten valot... ne näyttävät aika monimutkaiselta johtosarjoilta mutta varsin yksinkertainen järjestelmä se kuitenkin on.Oman vanini valot sammuivat kerran takaa...ja johtui siitä jotta kilpivalot saivat vettä ja poksauttivat sulakkeen.tosin samalla 2 johtoa sulasi myös valokatkaisimelta. joskus olen joiltakin kuullut peräongelmista,noh ajatteleppa..
    autossa on 195 hv ja sehän lähtee turbon ansiosta kuin nato-ohjus... siis miksei perän ole lupakin hajota kovassa rääkissä,jos autoa kiusaamalla kiusataan kuinka se lähtee... meneehän ne ralliautoissakin..
    Vaihteisto autossa on yksi parhaimpia mitä olen chevyilla koskaan ajanut ja kun muistaa ne huollot ja öljyjen vaihdot sekä ne 10 e suodattimet niin minusta tämä on varmasti paras vani mitä koskaan on vanin mallistossa ollut.Hiljainen, todella lämmin, ja erinomainen ajettava,eikä tyylikkyyttäkään puutu...
    Särkemällä särkemällä saadaan joka auto rikki,ja mitä levikesarjojen halkeilemiseen tulee niin
    on totta jotta niitä on halkeillut,mutta takuuseenhan niitä on vaihdettu ja käsittääkseni takuu tavarat on tehnyt alppe py suomessa joka myös siis tekee amerikanrautaan levikkeet... ei pili palia...

    Äänestä

Olen ajellut kohta 4 vuotta 6.5 td Vanilla, ja alun vaikeuksien jälkeen on tuntuma se ettei tästä henno milloinkaan luopua. Takuuaika ilmeisesti riitti saamaan auton "valmiiksi", ehdin käydä takuukorjauksien aikaan koeajamassa melkein kaikki muut pakut/pienkuorma-autot mutta varteenotettavaa kilpailijaa ei sen tarjoaman mukavuuden rinnalle löytynyt.

On totta että teknisen luotettavuuden suhteen Van on heikkoa japanilaista tasoa, ehkä keskivertoa eurooppalaista. Syöttöpumppu on GM:nkin myöntämänä ilmeisesti näissä se heikoinlenkki. Mutta jos tiedät mitä haluat, ja etenkin jos haluat niitä ominaisuuksia joita Van tarjoaa, ei muuta vaihtoehtoa ole. Mutta minä en myy!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tipi kirjoitti:

Olen ostamassa (ehkä) 6,5 TD 2000 vania 100tkm ajettu, onko jotain erityistä tutkittavaa / tyyppivikaa?

Millaisia kokemuksia teillä?

Kiitos ja kumarrus jo etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu