auto
http://www.nettiauto.com/viewVehicle.php?id_car=1140421&id
Kyllähän tässä autossa yhdistyy moderni Venäläinen muotoilu ja Eurooppalainen virtaviivaisuus, Japanilaisesta laadusta nyt puhumattakaan.
Penkki on jo heti sen näköinen, että onhan siinä mahtava istua, kun ajoasentoa ei ole minkäänlaista. Onko se ehkä kiinni tuolta keskeltä jousella, kun näyttää niin letkulta?
http://www.nettiauto.com/viewVehicle.php?id_car=1140421&id
Kyllähän tässä autossa yhdistyy moderni Venäläinen muotoilu ja Eurooppalainen virtaviivaisuus, Japanilaisesta laadusta nyt puhumattakaan.
Penkki on jo heti sen näköinen, että onhan siinä mahtava istua, kun ajoasentoa ei ole minkäänlaista. Onko se ehkä kiinni tuolta keskeltä jousella, kun näyttää niin letkulta?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Joo 2001 vuoden auto muka ja paras tarjous 850€ jeps jeps.. Ladamiehet heti ostamaan siitä hjuva auto...Hah
Ihan älytön hinta vielä 2001 Latukasta!
Kyllä Lada pitää hintansa, vaikka ruostuu pintansa.
Samaraa ei ole tietääkseni myyty enää kolmeen vuoteen uutena, seuratkaa vähän aikaa, ja nykyisin markkinoilla olevia 110, tuleva Kalina, priora. Vanhoja autoja on turha enää vertailla ja tuoda esiin tällä palstalla, kerhon puolella kokoontuu vanhojen autojen harrastajat!
Uusi 110 esim tiloiltaan niin että sinne 190 senttinenkin mahtuu, ei tule katto vastaan.
Ja niistä nyky Ladan tehoista näköjään pitäisi taas kirjoitta, jotka ovat riittävät nyky nopeuksille mitä saa ajaa. Jätetään nyt vähän seuraavaankin kirjoitelmaan jotain.
Puhutaan vain nykyisin uusina myytävistä autoista.>>>>>>>>>>>>>
Lada 110 1.5i STW :
Huippunopeus * 167 km/h
Kiihtyvyys (0-100) * 15,0 s
Teho * 57 kW
Kulutus * 5,8 7,3 10,0
Jätetään tehoista puhuminen kuitenkin pois ettei kippurassa tarvi nauraa. ei kovin tehokan ja kuluttaa tehojen suhteen aikasta paljon..
LADA 110 1,6 16V
Huippunopeus 185 km/h
Kiihtyvyys(0-100) 12,2 s
Teho 66 kw, 90 hv
Kulutus maantie 6,8
Näillä tehoilla minä ainakin ehdin, nykyiset nopeusrajoitukset uomioonottaen. En ole koskaan tien "tukkona" ?!!
ajelet aina jonon keulilla! taidat luulla johtavas kisaa, kun viä keskiviivan tuntumassa kiilailet ohi aikovia...
En ole koskaan tientukkona!
Koulupoikako sielä taas kirjoittelee??
Deltan sivuilta:
Teho kW/hv/rpm 65,5/89/5000
Kiihtyvyys 0-100 km/h, s 12,5
keskitason alapuolelle jää 16v 1.6 litraiselle.
No tekniikkahan tuleekin GM:ltä.
Kyllä, kiihtyvyyskin on nyt ihan kohtuullinen verrattuna länsiautoihin vastaavalla vapaastihengittävällä koneella. Mutta jos autolla olisi painoa saman verran kuin kokoluokan muilla edustajilla, niin sitten olisikin jo huomattavsti heikompaa tasoa.
Nimittäin tuo ladan omapaino 1115kg, kun taas esim toiota painaa sen 1425kg. Ja nyt puhutaan vm2006 autoista. Tässä toyotan tietoja
Teho 81 kW
Max vääntö -
Huippunopeus 175 km/h
Kiihtyvyys 12.7 sek/0-100
Kulutus 6,4 7,5 9,5
ja tässä taas ladan.
Teho 68 kW
Max vääntö -
Huippunopeus 185 km/h
Kiihtyvyys 12.5 sek/0-100
Kulutus 5,7 7,4 10,0
ja autoilla on sitten tuo 300 kg painoeroa. Toyota on painavampi. jos kyseessä olisi saman painoiset autot, TOYOTA olisi nopeampi.