Mennyt ihan hyvin. Viime keskiviikkona sain ekan. Väsyttänyt on. Nyt aamulla kolahdin lattialle. Tuli hiki. Uskallanko ulos enää.
Huomenna pitäs verikokeisiin. Kieli koko ajan ihan valkoisena.
Huomenna pitäs verikokeisiin. Kieli koko ajan ihan valkoisena.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kerro lääkärille voinnistasi. Väsymys voi hyvinkin olla hoidettavissa oleva vaiva.
mutta pelotti tuo miltei pyörtyminen. Väsynyt olen ollut, mutta päivät sentään hereillä jotenkuten.
syto,ja sädehoidosta.Jännittää,mutta hyvä niin pikkasen tietää sitten eteenpäin hoidoista,Mitenköhän selviää niistä tulevista hoidoista ?Vaikka hyväksihän ne ovat,
Myös sopimaan hoidoista. Olisi eilen jo ollut äkkiaika, mutta kun oltiin lomareissulla niin enhän mä päässyt..
Kuinka pian leikkauksen jälkeen teillä on alkaneet liitännäishoidot?
on parantunut.
Me muutkin olemme selvinneet! Minulla viimeinen syto perjantaina!!!!!
alkaa minulla,tänään kävin sopimassa.
Ajatteles, viimeinen ja sitten ne on ohi!
Kääk, ja mulla vielä kaikki edessä, enkä edes tiä mitä saan.. Toivottavasti kuulun niiden onnellisten tähtien alla syntyneisiin, jotka voi "ihan hyvin" sytoista huolimatta.. (toivossa on hyvä elää...)
on muuten varmaan kohta ummessa, enää puolen sentin matkalta auki ja vettäkään sinne sisään ei mene enää paljoakaan, ehkä 10 ml. Eli se on varmasti ensi viikon lopulla kunnossa. Taitaa alkaa sitten hoidot mulla heti kohta sen poliklinikkakäynnin jälkeen.
Ens viikon lopulla on 7 viikkoa leikkauksesta, joten se on suunnilleen sen puolitoista kuukautta sitten.
Sitten alkaa elämä kolmen viikon sykleissä ja siihen meneekin koko kevät, hohhoijjaa. Mutta eiköhän siitä selvitä, niinkuin te muutkin olette selvinneet..
nyt lepäät vaan. Se tolkuton väsymys tuli sinulle. Nyt pitää vaan levätä ja antaa itselleen lupa nukkua ja löhötä sohvalla ja sängyssä. Jos ei jaksa ulos,niin sitten ei jaksa. Kyllä se siitä pikku hiljaa menee ohi. Aina voi soittaa hoitajalle ja kysyä neuvoa.
Ihan kunnossa, mutten saa yöllä unta ilman unilääkettä. Ulkona olen ollut kävelyllä ja tänään ekassa verikokeessa. Ruoka maistuu.
Mutta jotenkin vaan on ihme olo.
nukahtamislääke,Välillä olo on omituinen,
Olin tänään lenkillä ja olo kohtalainen. Hoidot mulla alkoi muistaaksi eli leikkaus 9.1. eka syto 21.2. eli paljonko siitä nyt tulee. Sairaslomaa elokuun puoleenväliin. Nyt on sitten aikaa lukea ja levätä josta aina unelmoin. Olisi saanut tulla vaan toisella tavalla.
Minulla alkaa vasta 2 viikon kuluttua syto.Joo eipä tälläista kukaan odota kohdalleen,
ovat 3.viikon välein.Yhteensä 6.kertaa,että menee siinä aikaa ennen kuin ovat ohi.Mutta se aika tuntuu kuitenkin äkkiä menevän,kun hoidot on alkaneet.Onhan tämä kaikki raskasta,mutta ihmeesti siinä saa jostakin voimaa,ja sopeutuu tilanteeseen.Mulla oli vähän semmonen olo,kuin olisin seurannut sivusta jonkun toisen hoitoja.Meni vähän aikaa tajuta koko asia,mutta en oikeastaan ajatellut ollenkaan,että miksi juuri minulle.Onhan tämä niin yleinen sairaus,että samassa tilanteessa on tuhansia toisiakin.Ja onhn rintasyövällä aika hyvä ennuste parantua kokonaan. voimia ja jaksamista sinulle,niinkuin kaikille sairastuneille!
pystyy bussilla kulkemaan,jos koko ajan oksettaa ?Niin minustakin välillä tuntuu,kuin seuraisi ulkopuolelta koko tapahtumaa,Hoidoista sopiessani,en paljoa muista,kun,että sytot aloitetaan,ja dosentti kysyi haluaisinko jonkun uuden lääkkeen kokeiluun,joka vielä ei ole markkinoilla.Toivon kaikille muillekkin sairastuneille voimia,
matka sinulla on hoitoihin? mulla on noin 100km,ja kulin matkat kelataxilla. itse tarvitsee maksaa noin 10e.sivu,kelakorvaa loput.ja taxille tarvii itse maksaa vain omavastuu osuus,taxi itse hakee loput kelalta,kun vain allekirjoitat sairaalasta saamasi taxin käyttö luvan. ja kun olet maksanu omavastuu osuuksia noin 150e,saat keltaisen kortin kelalta,joka oikeuttaa sinut kokonaan ilmaisiin matkoihin koko loppuvuoden ajan.aoanhan siinä enemmän tai vähemmän hutero olo ainakin hoidosta kotiin lähtiessä muutenkin,vaik ei oksettaisikaan.Kysy lisää,jos haluat,yritän vastata!