Ollaan menossa vapuksi Pula-nimiseen kaupunkiin, sijaitsee tuolla Istrienin alueella. Onko joku mahdollisesti
käynyt kyseisessä kaupungissa?
:)
Lennetään Ryanairilla Tampere-Lontoo-Pula ja vuokrataan netistä huoneisto. Edulliseksi tulee loma, niin kuin oli yksi tavoite, ollaanhan pienituloisia opiskelijoita ;)
Ajateltiin myös tehdä jokunen päiväretki, olisiko kohdesuositteluja?
käynyt kyseisessä kaupungissa?
:)
Lennetään Ryanairilla Tampere-Lontoo-Pula ja vuokrataan netistä huoneisto. Edulliseksi tulee loma, niin kuin oli yksi tavoite, ollaanhan pienituloisia opiskelijoita ;)
Ajateltiin myös tehdä jokunen päiväretki, olisiko kohdesuositteluja?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Istrian niemimaalla on kauniita pieniä kaupunkeja, mm. kylpyläkaupunki Opatija, Porec, Rovinj, Umag jne. Maisemat ovat kauniit, joten suosittelen autonvuokrausta. Naapurimaa Slovenia pohjoisessa ei ole kaukana. Siellä voi piipahtaa vaikkapa Piranissa tai Portorozissa. Päivässä ehtii katselemaan aika paljon. Myös bussilla pääsee matkustamaan Istrialla mukavasti.
Hei, onko teillä jo katsottuna, mistä löytyy edullisia huoneistoja.. elokuussa Istriaan.
http://www.adriagate.com/en/croatia/pula.aspx
http://www.adrialin.co.uk/
http://www.adriatica.net/home/home_en.htm?source=google.en&gclid=COWx1bTOzooCFQsGQQod-X4rfA
http://www.hostelbookers.com/hostels/croatia/pula/
http://www.croatica.net/en/portal/smjestaj/hosteli_default.asp
http://www.hostelz.com/hostels/Croatia/Pula
http://www.hostelscentral.com/city-339.html
Pula ei ole varsinainen turistikaupunki, mutta upein nähtävyys on ehdottomasti hieno amphiteatteri. Veikkaan, että aika kuollut kaupunki tuohon aikaan. Parhaimmillaan ja eloisa kesällä, kuten varmaan kaikki nuo Istrian kaupungit.
Moi! Olen itse kanssa vappuna Pulassa. Tämä on toinen matkani Kroatiaan, ja nyt tarkoituksena on kierellä mahdollismman paljon paikkoja, eli auton vuokraus mielessä (ehkäpä reissu Italian Triesteen). Matkaamme eka finskillä ljubljanaan Sloveniaan, ja sieltä junalla Pulaan, matkat yht 150 €.
käydä iltasella pikimmiten juomassa oluet. Muuten aika kuiva paikka.
Tää aukio on pimeellä mahtavan näkönen.
http://images.google.fi/imgres?imgurl=http://static.flickr.com/64/222359017_506f20f9eb_m.jpg&imgrefurl=http://www.flickr.com/photos/neqik/&h=160&w=240&sz=17&hl=fi&start=1&um=1&tbnid=bziHlKiTxp-FoM:&tbnh=73&tbnw=110&prev=/images?q=Piazza Unità d'ltalia&svnum=10&um=1&hl=fi&client=firefox-a&rls=org.mozilla:fi:official&sa=N
Piazza Unità d'ltalia
Pula, ihana ja kaunis vanha pieni kaupunki. Olin kaksi vuotta sitten kesällä usemamman päivän, suosittelen. Kävimme myös naapurissa Porecissa ja siinä lähistöllä on myös muita viehättäviä kaupunkeja. Bussilla pääsee hyvin liikkumaan melkein minne vain, eikä maksa paljon mittään!
hei,
oikein hyvä kohdevalinta. oltiin pari vuotta sitten samassa paikassa ja tosi tyytyväisiä palveluihin ja hintatasoon. lähellä on kiva luonnonpuisto jos moinen juttu kiinnostaa. kannattaa käydä ainakin rovinjissa joka on vähän pohjoiseen päin. ja siitä on lyhyt matka poiketa vaikka italian triesteen jossa tosin hintatso on jo korkeampi.slovenian puolella on halpaa ljubljanassa mutta rannikkokaupungeissa kroatian ja italian välissä on kallista eikä kyllä ole mitään nähtävää. pelkkiä turistirysiä. rantakahviloita ja -myymälöitä kyllä riittää. koko alueella on tosi edullista liikkua bussilla. ne kulkee hyvin ja aika tiheästi ja melko aikataulussakin.rajojen yli pääsee helposti. passi messiin. mukavaa reissua
aivan loistava paikka,olin muutama vuosi sitte,ai että!