Havrix rokotteesta

HEIJddi

En tiedä kuuluuko tämä tänne keskustelualueelle. Mutta olen lähdössä huhtikuussa bulgariaan ja olen ottamassa A-hepatiitti rokotteen matkaa varten. Mutta mieitin sitä: että kuin paljon aikaisemmin se ensimmäinen osia rokotteesta pitää laittaa?

4

3159

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Tässä Kansanterveyslaitoksen sivuilta Matkailijan terveysoppaasta http://www.ktl.fi/portal/suomi/julkaisut/oppaat_ja_kirjat/matkailijan_terveysopas/

      "Havrix® 1440 ELISA U/ml- rokotetta ja Epaxal®-rokotetta annetaan aikaisemmin rokottamattomille lapsille ja aikuisille kaksi annosta. Suojan maksimoimiseksi ensimmäinen annos tulisi mielellään antaa vähintään kaksi viikkoa ennen matkalle lähtöä. Kahden viikon kuluttua ensimmäisestä pistoksesta suojaava määrä vasta-aineita on kehittynyt yli 80 %:lle rokotetuista ja kuukauden kuluttua rokotuksesta yli 90 %:lle. Toinen annos suositellaan annettavaksi 6-12 kuukauden kuluttua ensimmäisestä. Havrix® 1440 ELISA U/ml -rokotetta annetaan 1-15-vuotiaille puolet aikuisen annoksesta."

    • virukset

      Kysypä omalta lääkäriltäsi tai terveydenhoitajalta.
      Tällä palstalla ei voi olla varma saako aina ihan oikeita neuvoja. Hyviä sen sijaan tuntuu satelevan pilvin pimein.

      • kun on aikaa

        Jos vasta huhtikuussa lähdet,miksi et mene heti otamaan rokotetta ?
        Repepti pitää ensin hakea terveydenhoitajalta tai mistä sitten haetkin, sitten lääke ja senjälkeen piikitettäväksi.Olkavarteen lykkäsivät piikin.

        Itse otin sen kolmea viikkoa enen lähtöä ja seuraavan otan puolenvuoden päästä.


      • ottaa
        kun on aikaa kirjoitti:

        Jos vasta huhtikuussa lähdet,miksi et mene heti otamaan rokotetta ?
        Repepti pitää ensin hakea terveydenhoitajalta tai mistä sitten haetkin, sitten lääke ja senjälkeen piikitettäväksi.Olkavarteen lykkäsivät piikin.

        Itse otin sen kolmea viikkoa enen lähtöä ja seuraavan otan puolenvuoden päästä.

        A ja B-hepatiitti rokotus mielestäni. Ovat samassa rokotteessa. Täyteen tehoon tarvitsee 3 rokotusta. Kuukauden kuluttua ensimmäisestä toinen ja vuoden kuluttua kolmas,Twinrikx.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1425
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      101
      1364
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      149
      1335
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      246
      1208
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1066
    6. 71
      1034
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      18
      1024
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      901
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      740
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      724
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      656
    12. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      640
    13. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      607
    14. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      598
    15. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      585
    16. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      45
      580
    17. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      559
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      548
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      528
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      515
    Aihe