Kysymykseni ei oikein taida tänne kuulua, vaan kysynpä silti, jos joku osaisi vastata. Eli, olen äitiyslomalla. Vakituinen työpaikkakin löytyy. Olen ajatellut äitiyslomani aikana ruveta tekemään myyntityötä kotoa käsin etätyönä. Mutta onnistuuko uuden paikan hankkiminen äitiyslomalla? Ja onko oikeutta jättää menemättä vakituiseen paikkaan mutta tehdä toista? Mitä mahtaa vakituisen työni työnantaja pitää ajatuksesta, että otan uuden työn, mutten mene heidän töitään tekemään?
auttakaa viisaammat!
wera
4603
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mitäpä jos pidät äitiysloman ihan äitiyslomana. Syntyneen lapsen kanssa on PALJON tekemistä ja lisäksi saat usein valvoa öisin. Et taatusti tarvi/jaksa mitään muuta työtä. Et ainakaan niin että paneutuisit siihen oikein tosissaan. Vasurilla on vaikea tehdä mitään hommaa kunnolla.
En usko että nykyistä työnantajaasi liiemmin kiinnostaa myytkö muovikippoja etänä kotoa. Se kun ei vaikuta puolin eikä toisin heidän toimintaansa.
Ota vaan se lapsi ihan tosissaan. Se on elämäsi tärkeintä mitä sinulla on! Älä aja itseäsi stresssiin ja sitä kautta vielä masennukseen. Olen varma että ei sinun tarvitse keksiä tekemistä pienen vastasyntyneen lapsesi kanssa, kyllä sitä riittää ihan muutenkin.
Kiitos oikaisusta, tämä (oikeastikin) vasuri nyt sattuu olemaan kahden lapsen äiti, joten enköhän tiedä kuitenkin mitä olen tekemässä. Ja se, jota "vastasyntyneeksi" kutsuit, on puolivuotias. Näin ollen hommat on aika rutiinia, ja päivällä on runsaasti omaakin aikaa. Tiesitkö, että lapset myös nukkuvat?
En tiedä mikä mahtaa olla käsityksesi etätyöstä, mutta minulta et muovikippoja saa. Jospa muutenkin keskittyisit vastaamaan kysymyksiin joita kysytään, ilman sen kummempia analyysejä lasten hoidosta tms.
Niin, ja se vielä, että en tainnut koskaan sanoa että kotona on tylsää, eikä ole tekemistä. Älä siis koita tehdä omia johtopäätöksiä ihan joka asiasta, et taida oikein osata sitä. Ja katsos, toiset ihmiset tarvitsevat rahaakin. Mutta sinähän tiedät paremmin.
älä nyt hermostu... keskustelupalstahan tämä on. ihan nätistihän tuo vastasi..
Ja tietenkin googlettamalla löytyy noita paikkoja. Etupäässä kotoa myytävät tuotteet ovat sellaisia että ne eivät vaadi käytännössä ollenkaan ohjattua tuotekoulutusta. Eli esim. lehtiä. mutta eiköhän mollista ja googlettamalla löydy. Mukava kuulla että löytyy täältä suomesta vielä ahkeriakin ihmisiä! Tsemppiä! :)