Vaihdoin tossa päivällä uuden coolerin koneeseen ja sen jälkeen kone ei ole lähtenyt ollenkaan toimimaan. Kun power-napista painaa, niin virta ja kovalevyvalo välähtää ja tuulettimet pyörähtää, mutta sammuu heti sen jälkeen. Jos haluaa toistaa saman uudestaan, niin virtapiuha pitää ottaa pois ja odotella vähän aikaa.
Voiko olla mahdollista, että emolevy on lyöny hanskat tiskiin???
Voiko olla mahdollista, että emolevy on lyöny hanskat tiskiin???
Vastaukset 5
Vanhimmat
vaihdoitko siilin myös? jos vaihdoit ja hopeetahnan sisää on jääny yksikin ilmakupla ni prosessori lämpenee hetkessä yli sallitun rajan, seurauksena et ylilämpenemissuoja lyö virrat poikki.
Ei se pitäis siitäkään johtua, koska irrottelin siilin monta kertaa ja vaihdoin myös vanhan prosessorin paikalleen, mutta ei mitään muutosta. Käytin piitahnaa siinä välissä. Täytyy yrittää jotain keksiä.
Arveletko, että se lämpenis noin vajaassa sekunnissa niin paljon?
Itselläni teki tuota kun olin unohtanut coolerin piuhan laittaa emolle kiinni :) Mutta siitähän ei sinun tapauksessa voi olla kyse tuuletin kerran pyörähtää. Kai se emokin voi hajota, itsellänin oli tuossa joulun aikana itsestään jokin komponentti sulanut, takuusta sai uuden emon tilalle onneksi.
Kokeile toisella emolla niitä prossuu ja tuuletinta, tai kokeile tuolle emolle jotain muuta prossuu tuuletinta, siitä se selviää missä vika piilee.
Onhan cooleri kytketty emolevyn CPUFAN liitimeen.
Jos olet kytkenyt esim. suoraan virtalähteeseen niin emolevy ei tunnista cooleria ja näin tullen ei suostu käynnistymään.
Ainakin nykyaikainen AMD emolevy tutkii Prossutuulettimen kierrolukua.
Toinen vaihtoehto on että olet kytkenyt CPUFAN liitimeen mutta coolerissa ei ole kirroslukutunnistinta (tutki montako johtoa tuulettimessa on, 3 johtoa=tunnisti on, 2 johtoa=ei ole tunnnistinta).
Bios:sista saa muistaakseni ohitettua tunnistuksen.
Kolmas vaihtoehto on että olet cooleria asentaessa runnellut prossun ytimen rikki (tarkista onko ytimen reuna lohjennut jos on niin uusiksi menee prossu).
Suosittelen ainakin kokeilemaan sitä vanhaa cooleria jotta näkee pelaako kone vielä sillä.
Joo tänään selvisi, että poweri oli paskana.
Testasin kaverin koneeseen sitä. Hain uuden powerin ja kone pelaa kuin kello.
Kiitti nyt kumminkin neuvoista